LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Risia më e re nga Microsoft në garën e inteligjencës artificiale/ Nisin kritikat

17 Nëntor 2023, 18:30, Tech CNA
Risia më e re nga Microsoft në garën e inteligjencës
Foto ilustruese

Microsoft njoftoi kontributin e tij më të fundit në garën e inteligjencës artificiale.

Në konferencën e zhvilluesve këtë javë Microsoft bëri me dije se softuer mund të gjenerojë avatarë dhe zëra të rinj ose të kopjojë pamjen dhe fjalimin ekzistues të një përdoruesi, duke ngritur shqetësime se mund të stërfunksionojë krijimin e falsifikimit të thellë, të krijuar nga AI video të ngjarjeve që nuk kanë ndodhur.

I shpallur në Microsoft Ignite 2023, Azure AI Speech është trajnuar me imazhe njerëzore dhe i lejon përdoruesit të futin një skript që më pas mund të "lexohet" me zë të lartë nga një avatar i krijuar me inteligjencë artificiale.

Përdoruesit mund të zgjedhin ose një avatar të parangarkuar të Microsoft ose të ngarkojnë pamjet e një personi, zërin dhe ngjashmërinë e të cilit duan të përsërisin. Microsoft tha në një postim në blog të publikuar të mërkurën se mjeti mund të përdoret për të ndërtuar "agjentë bisedash, asistentë virtualë, chatbot dhe më shumë".

Njoftimi nxiti shpejt kritika se Microsoft kishte lançuar një krijues  i cili do të lejonte më lehtë që ngjashmëria e një personi të kopjohej dhe të bëhej për të thënë dhe bërë gjëra që personi nuk i ka thënë apo bërë./ CNA

Lajmet e fundit nga