LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Shenja që tregojnë se telefoni juaj iPhone ose Android mund të jetë hakuar

21 Tetor 2023, 16:07, Tech CNA
Shenja që tregojnë se telefoni juaj iPhone ose Android mund të
Foto ilustruese

Disa shenja tregojnë se telefoni juaj iPhone ose Android mund të jetë “hakuar” nga “kriminelët” kibernetikë.

Ekspertja kibernetike e McAfee, Natalie Maxfield zbuloi disa të dhëna që nënkuptojnë se ju mund të jeni objektivi i një hakeri.

Hakerët mund të përdorin malware për të vjedhur informacionin tuaj për t'ju shitur ose për t'ju mashtruar.

Një nga shenjat paralajmëruese që duhet të keni kujdes është çdo telefonatë dalëse në regjistrin tuaj që nuk e keni bërë.

Gjithashtu duhet të keni kujdes me reklamat që shfaqen papritur në telefonin tuaj.

Nëse dikush ka hakuar telefonin tuaj, ai mund të jetë në gjendje të vjedhë informacionin tuaj dhe të hyrjes në llogaritë tuaja./ CNA

Lajmet e fundit nga