LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

META: "WhatsApp" do të ndalojë së punuari për modelet e vjetra Android javën e ardhshme

19 Tetor 2023, 09:54, Tech CNA

META: "WhatsApp" do të ndalojë së punuari për

META po planifikon të ndalojë "WhatsApp"-in për versionet e vjetra të sistemit operativ Android.

Kjo do të thotë që aplikacioni i mesazheve do të ndalojë së punuari në disa modele Galaxy këtë muaj.

Kjo është diçka që "WhatsApp" bën periodikisht ndërsa përditëson veçoritë dhe sistemin e ndërfaqes.

"Për të zgjedhur se çfarë të mos mbështesim, çdo vit ne, si kompanitë e tjera të teknologjisë, shikojmë se cilat pajisje dhe programe kompjuterike janë më të vjetrat dhe kanë numrin më të vogël të njerëzve që ende i përdorin ato," shpjegoi "WhatsApp".

“Këto pajisje gjithashtu mund të mos kenë përditësimet më të fundit të sigurisë ose mund të mos kenë funksionalitetin e kërkuar për të ekzekutuar 'WhatsApp'”, shtoi ai.

Konkretisht, "WhatsApp" do të ndalohet për Android 5.0 dhe versionet më të vjetra duke filluar nga 24 tetori.

Është e rëndësishme të theksohet se ky ndryshim do të prekë çdo pajisje Android që ende përdor versionin 5.0 Lollipop ose më të vjetër.

Disa modele të njohura përfshijnë Galaxy S4 dhe Galaxy Note 3.

"WhatsApp" tha se përpara se të ndalojnë përdorimin e një sistemi operativ, ata i njoftojnë përdoruesit drejtpërdrejt në "WhatsApp"./ CNA

Lajmet e fundit nga