LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Astronautët e Apollo 17 mblodhën gurë që zbulojnë moshën e vërtetë të hënës

29 Tetor 2023, 15:26, Tech CNA

Astronautët e Apollo 17 mblodhën gurë që zbulojnë

Hëna sateliti më i madh i Tokës ka qenë prej kohësh një burim mrekullie, duke frymëzuar imagjinatën e artistëve dhe shkrimtarëve për mijëvjeçarë.

Tërheqja gravitacionale e hënës është gjithashtu forca pas baticave të oqeanit dhe pjesërisht arsyeja pse planeti ynë ka një ditë 24-orëshe.

Edhe pse Hëna është fqinji më i afërt i Tokës, shumë sekrete mbeten - mistere që mund të zgjidhen duke bërë një vizitë në sipërfaqen hënore.

Kur astronautët e Apollo 17, Eugene Cernan dhe Harrison Schmitt morën gurë dhe pluhur nga sipërfaqja hënore në vitin 1972, ata pa e ditur sollën përgjigjen e një prej pyetjeve më të mëdha në lidhje me hënën: moshën e saj.

Më shumë se 50 vjet pasi u grumbullua kampioni, shkencëtarët zbuluan kristale në pluhurin hënor që tregonin se hëna është 40 milionë vjet më e vjetër nga sa besohej më parë.

Hëna u krijua kur një objekt i madhësisë së Marsit u përplas në Tokë, duke hedhur një pjesë të madhe shkëmbore në hapësirë ??që hyri në orbitë rreth planetit tonë. Kristalet e zirkonit u formuan kur hëna u ftoh 4.46 miliardë vjet më parë dhe një analizë e re i gjurmoi ato në mostrat e Apollo 17./ CNA

Lajmet e fundit nga