LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Vladimir Putin cakton datën për nisjen e stacionit të ri hapësinor të Rusisë

28 Tetor 2023, 20:20, Tech CNA
Vladimir Putin cakton datën për nisjen e stacionit të ri
Vladimir Putin viziton korporatën e raketave dhe hapësirës Energia në Korolyov jashtë Moskës

Stacioni i ri hapësinor i Rusisë do të vijë online në vitin 2027, ka thënë Vladimir Putin, raporton Sky News.

Agjencia hapësinore e Moskës Roscosmos u zotua të ndërtojë postin e saj orbital vitin e kaluar, kur njoftoi largimin e saj nga Stacioni Ndërkombëtar Hapësinor (ISS) .

Duke folur gjatë një vizite në një korporatë raketash në Korolyov, jashtë Moskës, Putin tha: Ndërsa burimet e ISS mbarojnë, ne nuk kemi nevojë për vetëm një segment, por i gjithë stacioni që të vihet në shërbim.

ISS ishte një simbol i diplomacisë dhe bashkëpunimit ndërkombëtar që nga fillimi në 1998, por Rusia tha se do të largohej nga projekti pasi u shkëput kryesisht nga Perëndimi pas luftës në Ukrainë .

Megjithatë, ai do të qëndrojë në bord deri në vitin 2028 - më gjatë se sa ishte planifikuar fillimisht.

Shefi i Roscosmos, Yuri Borisov tha se Rusia duhet të fillojë stacionin e saj dhe të funksionojë shpejt ose rrezikon të bjerë prapa rivalëve të saj, duke përfshirë një projekt të përbashkët nga agjencitë hapësinore të SHBA-së, Evropës, Kanadeze dhe Japoneze.

ISS është një nga vetëm dy stacionet hapësinore në orbitë, së bashku me Stacionin Hapësinor Tiangong të Kinës.

Putin tha se Rusia gjithashtu mbeti e përkushtuar ndaj programit të saj të uljes në Hënë, pavarësisht dështimit të misionit të saj Luna-25 në fillim të këtij viti./ CNA

Lajmet e fundit nga