LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Magjike/ Për herë të parë Hëna dhe Toka në të njëjtën foto

30 Nëntor 2022, 16:18, Kuriozitete CNA
Magjike/ Për herë të parë Hëna dhe Toka në të
Foto ilustruese

Në ditën e trembëdhjetë të misionit të saj, anija kozmike Orion arriti distancën e saj maksimale nga Toka, duke udhëtuar më larg se çdo anije tjetër e ndërtuar për të strehuar njerëzit brenda.

Nga një distancë prej 432,210 kilometrash nga Toka, Orion ka fotografuar Hënën dhe Tokën në të njëjtën pamje.

Ashtu si fotografia historike e "Pale Blue Dot" e Voyager 1, imazhi i ri e vendos shtëpinë e njerëzimit në një dritë tjetër. Një shkëmb blu në universin e errët.

Misioni Artemis i ka tejkaluar deri më tani pritshmëritë e NASA-s. Edhe pse ka përfunduar vetëm 31 nga 124 objektivat e saj primare, ekipi i NASA-s po shton objektiva të tjerë, siç është ndezja e vazhdueshme e motorit.

Pothuajse gjysma e aktiviteteve të mbetura janë në vazhdim, me pjesën tjetër që përfshin kthimin e anijes së Orionit në Tokë./ CNA.al

Lajmet e fundit nga