LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Shkencëtarët francezë deshifrojnë letrën 500-vjeçare/ Frika më e madhe e një perandori të fuqishëm ruhej aty

27 Nëntor 2022, 16:40, Kuriozitete CNA
Shkencëtarët francezë deshifrojnë letrën
Letra e dekoduar

Një letër e koduar e nënshkruar në vitin 1547 nga sundimtari më i fuqishëm në Evropë është goditur nga shkencëtarët francezë, duke zbuluar se ai jetonte me frikën e një atentati nga një mercenar italian.

Dërguar nga Perandori Romak i Shenjtë Charles V ambasadorit të tij në oborrin mbretëror francez - një burrë i quajtur Jean de Saint-Mauris - letra jep një pasqyrë të preokupimeve të sundimtarëve të Evropës në një kohë të paqëndrueshmërisë së rrezikshme të shkaktuar nga luftërat e fesë dhe rivalëve interesat strategjike.

Shkencëtarët francezë deshifrojnë letrën
Charles V ishte Perandori i Shenjtë Romak nga 1519-1556

Për historianët, është gjithashtu një vështrim i rrallë i arteve të errëta të diplomacisë në veprim: fshehtësia, pasinqeriteti i buzëqeshur dhe dezinformimi ishin dukshëm po aq aktualë atëherë sa edhe sot.
Kriptografja Cecile Pierrot dëgjoi për herë të parë një thashetheme për ekzistencën e letrës në një darkë në Nancy tre vjet më parë. Pas një kërkimi të gjatë, ajo e gjeti atë në bodrumin e bibliotekës historike të qytetit.

Duke i vënë vetes një sfidë për të deshifruar dokumentin brenda pak ditësh, ajo ishte e shqetësuar për ta gjetur detyrën më të vështirë sesa e kishte menduar.
Letra me tre faqe - e përbërë nga rreth 70 rreshta - është shkruar kryesisht duke përdorur rreth 120 simbole të koduara, por ka edhe tre seksione në frëngjisht të thjeshtë bashkëkohore.

"Gjëja e parë ishte kategorizimi i simboleve dhe kërkimi i modeleve. Por nuk ishte thjesht një rast i një simboli që përfaqësonte një shkronjë - ishte shumë më komplekse," thotë Pierrot.


"Thjesht vendosja e tij në një kompjuter dhe t'i thuash kompjuterit ta përpunojë atë do të kishte marrë fjalë për fjalë më shumë se historia e universit!"- vijon ai.

Pak nga pak ajo dhe ekipi i saj filluan të përparonin. Ajo zbuloi se kishte dy lloje simbolesh: të thjeshta dhe komplekse. Zanoret kryesisht nuk shkruheshin si shkronja, por shtoheshin si shenja diakritike si në arabisht. 

Zanorja 'e' megjithëse nuk kishte asnjë shenjë diakritike, kështu që mungonte kryesisht.
Ata zbuluan gjithashtu se ndërsa shumica e simboleve përfaqësonin shkronja ose kombinime shkronjash, të tjerët përfaqësonin fjalë të tëra - si një gjilpërë për mbretin anglez Henry VIII. Dhe kishte simbole që me sa duket nuk kishin fare funksion.


Më në fund, zbulimi erdhi kur historiani Camille Desenclos i drejtoi ekipit letra të tjera të koduara për dhe nga perandori. Në njërën prej tyre, të mbajtur në Besançon, marrësi kishte bërë një përkthim joformal.


"Ky ishte Guri ynë i Rozetës", thotë Pierrot, duke iu referuar mbishkrimeve që ndihmojnë në deshifrimin e hieroglifeve egjiptiane. "Ishte çelësi. Ne do të kishim arritur atje në fund pa të, por ai kurseu një sasi të tmerrshme kohe."

Shkencëtarët francezë deshifrojnë letrën

Rrallësia e shkronjës 'e' është një shenjë se kodbërësit i dinin gjërat e tyre. Për shkak se 'e' është shkronja më e zakonshme (në frëngjishten e vjetër si në atë moderne), është ajo që do të kërkonin së pari kodthyesit. Dhe simbolet e rreme thjesht u vendosën për të mbjellë më shumë konfuzion."Sigurisht që sipas standardeve të sotme është mjaft bazë," thotë Pierrot, e cila e kalon kohën e saj normale duke menduar për fizikën kuantike dhe numrat e thjeshtë masiv. “Por duke pasur parasysh mjetet që kishin, ata sigurisht që na vunë në punë!”.


Pra, çfarë është në letër?
Ekipi nuk ka nxjerrë ende një përkthim të plotë, të cilin ata po e ruajnë për një punim akademik. Por këtë javë ata përcaktuan temat.
Shkurti 1547 ishte një kohë e paqes së rrallë relative midis fuqive rivale të Francës dhe Perandorisë së Shenjtë Romake. Perandori Charles V - sundimtar i zonave të gjera duke përfshirë Spanjën, Holandën, Austro-Hungarinë dhe Italinë jugore - nuk ishte më në luftë me mbretin Francois I. Por mosbesimi ende mbizotëronte.

Dy ngjarje të fundit ishin në mendjet e të dy pushtetarëve. E para ishte vdekja e Henry VIII vetëm disa javë më parë. Dhe e dyta ishte rebelimi në Gjermani nga një aleancë protestante e quajtur Lidhja Schmalkaldic.

Në letër, Charles V zbulon shqetësimin e tij për të ruajtur paqen me Francën, në mënyrë që ai të mund të përqendrojë forcat e tij kundër Lidhjes. Ai i thotë ambasadorit që të jetë i informuar për mendimet në oborrin francez, veçanërisht për çdo reagim ndaj vdekjes së mbretit Henri.
Ajo që ai dëshiron të shmangë mbi të gjitha është kombinimi francez dhe anglez për t'i dhënë më shumë ndihmë rebelëve protestantë.

Shkencëtarët francezë deshifrojnë letrën

Charles V më pas flet për një thashethem që po qarkullon - se ai, perandori, do të jetë objektivi i një atentati nga kondotieri (udhëheqësi mercenar) italian Pierre Strozzi. Saint-Mauris duhet të mësojë sa më shumë që të mundet për këtë histori. Është thjesht thashetheme, apo një kërcënim i vërtetë?
Dhe së fundi në pjesën më të gjatë të letrës Charles V i tregon ambasadorit të tij gjendjen aktuale të lojës në fushatën e tij kundër Ligës. Ka pasur një shpërthim të ri rebelimi në Pragë dhe nipi i perandorit Ferdinand i Tirolit është detyruar të ikë.

Por Charles V jep udhëzime se si Saint-Mauris duhet të "tillojë" lajmet në gjykatën franceze. Rebelimi i Pragës është një çështje e vogël, thuhet të thotë ai, dhe Ferdinandi është larguar nga qyteti sepse dëshiron t'i bashkohet babait të tij - vëllait të perandorit - në fushatë.

Për historianin Camille Desenclos, është domethënës fakti që disa pjesë të letrës janë të koduara dhe të tjera jo.

"Ata të gjithë e dinin se kishte një mundësi në dy që letra të përgjohej. Në këtë rast kishte mesazhe që ia vlente t'u kalonin francezëve," thotë ajo - si fakti që perandori po bashkëpunonte për masat e ndërtimit të besimit. në veri të Italisë.
"Këto u lanë në gjuhë të thjeshtë. Por kishte çështje të tjera që duhej të qëndronin sekret - si gjendja e vërtetë e punëve me rebelimin protestant, dhe ato u futën në kod."

Çfarë pasoi? Vetëm pak javë më vonë vdiq mbreti francez François I, i cili u zëvendësua nga djali i tij Henri II. Charles V mundi Lidhjen vitin e ardhshëm, por protestantizmi ishte në Gjermani për të qëndruar. Në 1552 Henri II formoi një aleancë të re kundër perandorit me princat protestantë.
Dhe nuk ka pasur asnjë atentat. Charles V vdiq në një manastir spanjoll në 1558./CNA.al Burimi: BBC

Lajmet e fundit nga