LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Zyrtari i NASA: Njerëzit do të mund të qëndrojnë në Hënë për periudha të gjat gjatë kësaj dekade

20 Nëntor 2022, 08:37, Kuriozitete CNA
Zyrtari i NASA: Njerëzit do të mund të qëndrojnë
Foto ilustruese

Njerëzit mund të qëndrojnë në Hënë për periudha të gjata gjatë kësaj decade. Kështu është shprehur zyrtari i NASA-s , Hoëard Hu për BBC.

Hoëard Hu, i cili drejton programin e anijes hënore Orion për agjencinë, tha se habitatet do të nevojiteshin për të mbështetur misionet shkencore.

Ai tha të dielën me Laura Kuenssberg se lëshimi i raketës Artemis, e cila mbart Orion, ishte një "ditë historike për fluturimin njerëzor në hapësirë".

Orioni është aktualisht rreth 134,000 km (83,300 milje) nga Hëna.".

“Është hapi i parë që po bëjmë për eksplorimin afatgjatë të hapësirës në thellësi, jo vetëm për Shtetet e Bashkuara, por për botën. Dhe unë mendoj se kjo është një ditë historike për NASA-n, por është gjithashtu një ditë historike për të gjithë njerëzit që duan të fluturojnë në hapësirë ??dhe eksplorimin e thellë të hapësirës. Dua të them, ne do të kthehemi në Hënë, ne po punojmë drejt një programi të qëndrueshëm dhe ky është mjeti që do të transportojë njerëzit që do të na zbresin përsëri në Hënë."

Hu shpjegoi se nëse fluturimi aktual i Artemis do të ishte i suksesshëm, atëherë tjetri do të ishte me një ekuipazh, i ndjekur nga një i tretë ku astronautët do të zbarkonin përsëri në Hënë për herë të parë që nga Apollo 17 50 vjet më parë në dhjetor 1972./ CNA.al

 

Lajmet e fundit nga