LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Sa shpesh duhet t'i ndërroni çarçafët e krevatit tuaj?

30 Tetor 2022, 18:02, Kuriozitete CNA

Sa shpesh duhet t'i ndërroni çarçafët e krevatit

Ne kalojmë shumë kohë në shtrat. Ne luksohemi në të dielën në mëngjes, biem në të pas një dite të gjatë, e ndajmë atë me të tjerët - për të mos përmendur fëmijët dhe kafshët shtëpiake që përplasen me portën!

Ka pak gjëra që kënaqin shqisat tona më shumë sesa çarçafët e freskët dhe të pastër. Gjithsesi, mes jetëve të zëna dhe një ndërgjegjësimi në rritje rreth humbjes së ujit, studimet tregojnë se shumica prej nesh nuk i ndryshojnë ato aq shpesh sa duhet! Pas një dite të gjatë dhe të lodhshme, realiteti është se ndonjëherë ne jemi thjesht mirënjohës për një shtrat të ngrohtë dhe komod francez për të fjetur!

Në një sondazh të realizuar nga Frenchbedroom , të anketuarit thanë se i ndryshojnë çarçafët çdo javë! Kështu kanë thënë 62.5% e të anketuarve. 

Është interesante që në French Bedroom te anketuarit thanë i ndërrojnë çarçafët një herë në javë, por në realitet, ne i ndryshojmë ato çdo dy deri në tre javë. Kjo është në përputhje me mesataren në MB sipas Fondacionit Sleep. 

Sigurisht, sa shpesh i ndërroni çarçafët tuaj do të varet nga rrethanat tuaja. Instituti Good Housekeeping thotë se çarçafët duhet të ndërrohen të paktën një herë në dy javë.

Megjithatë, nëse vuani nga djersitjet e natës ose alergjitë si astma, ia vlen t'i lani ato çdo javë për të hequr qafe çdo ndot ose irritues të mundshëm dhe për të mbajtur hapësirën tuaj të gjumit të freskët dhe të pastër.

Po kështu, nëse flini me një kafshë shtëpiake në shtrat, duhet t'i ndërroni çarçafët e krevatit sa më shpesh dy herë në javë për t'i mbajtur ato larg nga marimangat e pluhurit, qimet dhe bakteret.

Ndërsa vera afrohet dhe netët bëhen më të ngrohta, është e mençur të pastrojmë çarçafët më rregullisht. Sipas Sean Lyndon Cook, ATI, HND, themeluesi i The Lyndon Company, ne duhet t'i ndryshojmë çarçafët në baza javore gjatë muajve më të nxehtë:

“Për të siguruar që të keni gjumin më të mirë, gjumi me pëlhura natyrale si pambuku do t'i lejojë trupit tuaj të marrë frymë dhe të qetësohet shpejt në fund të një dite të ngarkuar. Gjatë muajve të ngrohtë të verës, ju rekomandojmë të lani shtratin tuaj rreth një herë në javë për ta mbajtur atë të freskët.”/CNA.al

Lajmet e fundit nga