LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Pse kafeja shërbehet me ujë?/ Arsyet e vërteta do t'iu habisin

19 Tetor 2022, 15:19, Kuriozitete CNA

Pse kafeja shërbehet me ujë?/ Arsyet e vërteta do t'iu

Kafenetë shërbejnë ujë me kafe të zezë për të pastruar qiellzën. Uji largon çdo papastërti nga pasta e dhëmbëve, çamçakëz apo çdo gjë tjetër e ngrënë në orën e fundit. Disa klientë pëlqejnë të rezervojnë pak nga uji pasi të pinë kafenë për të zbutur aromën e pasur dhe intensive që mbetet pas. Megjithatë, “ekspertët” e kafesë besojnë se nëse kokrrat e kafesë janë cilësore, nuk do të dëshironi të hiqni shijen në fund.

Disa frekuentues të kafeneve preferojnë të thithin atmosferën për më shumë se vetëm një pije. Nëse kafeneja shërben alkool, atëherë një verë mund të jetë pija tjetër e porositur. Për këta klientë, uji është edhe një herë i dobishëm për pastrimin e qiellzës përpara se të kalojnë në vino.

Në disa pjesë të botës, si Lindja e Mesme, ekziston një arsye tjetër e rëndësishme për të shërbyer kafe dhe ujë së bashku. Klimat e nxehta mund të shkaktojnë lehtësisht dehidrim, kështu që uji ndihmon në kompensimin e efekteve dehidratuese të kafeinës.

Nëse ju pëlqen të porosisni një ekspres (i gjatë i zi në disa pjesë të botës) do të kuptoni se ai shërbehet në temperaturë afër lavës. Disa adhurues të kafesë kënaqen duke derdhur pak ujë në pije për të përshpejtuar ftohjen. Ndërsa baristët mund të mos e mbështesin këtë praktikë, pa dyshim që është tërheqëse për disa klientë.

Por përveç kësaj ka edhe një "teori" tjetër lidhur me këtë që daton që në shekullin e XIX-të.

Ajo që është interesante është se gota e ujit që vjen me kafenë nuk ishte menduar për t’u pirë. Në atë kohë, shumë njerëz ankoheshin se kishin vështirësi me lugën e përdorur për përzierjen e sheqerit dhe kafesë. Nuk u pëlqente fakti që pasi të kishin përzier kafenë ta vendosnin në cep të pjatës së filxhanit.

Në atë kohë, shumë e konsideruan këtë lëvizje si të pakëndshme dhe aspak elegante, kështu që prezantuan një gotë me ujë që vjen me kafe. Qëllimi i saj ishte që njerëzit nëpër kafene të mund të lanin lugën e ndotur dhe vetëm më pas ta vendosnin në pjatën e filxhanit.

Megjithatë, ky ritual ka ndryshuar kuptimin që nga viti 1873, kur u prezantuan sistemet e para të ujit të qytetit, nga burimet malore. Më pas pronarët e kafeneve donin të tregonin se pijet e tyre i përgatisin me ujë të burimit. Sot, të marrësh një gotë ujë me kafen konsiderohet sjellje e mirë. /CNA.al

Lajmet e fundit nga