LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Shkenca shpjegon objektin e çuditshëm/ Spekulimet për alienët marrin përgjigje

16 Tetor 2022, 17:55, Kuriozitete CNA

Shkenca shpjegon objektin e çuditshëm/ Spekulimet për

Mjaft e çuditshme për t'i bërë disa të mendojnë se është alien, objekti hapësinor më në fund është zbuluar.

Teleskopi Hapësinor James Webb kishte fotografuar një yll të largët të rrethuar nga valëzime të lëmuara rrethore muajt e fundit. Imazhi u përshkrua menjëherë si "i çmendur" nga ekspertët dhe çoi në spekulime se mund të tregonte një strukturë të krijuar nga alienët, që shtrihet në vite dritë.

Tani shkencëtarët besojnë se kanë gjetur një shpjegim për strukturat e çuditshme rreth yllit të njohur si WR140. Jo aq e pazakontë sa alienët, por ende shumë e çuditshme.

Në punimin e tyre të botuar dje në Nature and Nature Astronomy, shkencëtarët vërejnë se 17 unazat koncentrike që në dukje rrethojnë yllin janë në fakt një seri "predhash pluhuri". Ato përbëhen nga ndërveprimet e dy yjeve, njëri prej të cilëve po vdes, të mbyllur së bashku në orbitë.

Ylli hedh rregullisht një unazë tymi, e cila largohet nga era ndëryjore.

"WR140 lëshon një unazë tymi të gdhendur çdo 8 vjet si një orë dredha-dredha, e cila më pas fryhet si një tullumbace në erën yjore," tha profesori Peter Tuthill i Institutit për Astronomi të Sidneit në Universitetin e Sidneit, bashkëautor i të dyjave. letrat.

Kur dyshja kthehet në orbitë 8 vjet më vonë, shfaqet një unazë tjetër, identike me atë të mëparshme, dhe si një seri kukullash gjigante matryoshka fole, që rrjedhin në hapësirë ??brenda flluskës së asaj të mëparshme.
Dyshja WR140 përbëhet në të vërtetë nga një yll masiv Wolf-Rayet që po vdes dhe homologu i tij supergjigant edhe më i madh. Të dy janë të mbërthyer së bashku në një orbitë 8-vjeçare.

Së bashku, të dyja krijojnë erëra të forta dhe intensive, duke shtyrë retë e pluhurit të dukshme përmes teleskopit. (Gjetjet gjithashtu i lejuan shkencëtarët të shqyrtojnë efektin e dritës pasi ajo shtyn pluhurin nëpër hapësirë, gjë që përshkruhet në të njëjtin studim).

Duke parë të dhënat tani, shoh renë e WR140 të shpalosur si një vela gjigante e bërë nga pluhuri. Kur kap erën e fotonit nga ylli, ai bën një kërcim të papritur përpara, ashtu si një jaht kap një erë të fortë./CNA.al

Lajmet e fundit nga