LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Si mund të gjeni kamerat e fshehura në një dhomë hoteli?

18 Tetor 2022, 15:35, Kuriozitete CNA

Si mund të gjeni kamerat e fshehura në një dhomë hoteli?

Ngjarja që ndodhi në Greqi pak kohë më parë, ku u zbulua se një pronar hoteli filmonte çiftet në momentet e tyre intime, hetuesit privat kanë ndarë disa këshilla që duhet t’i kini parasysh.

Gjithsesi, ekspertët pohojnë se ka raste kur kamerat janë aq të vogla sa nuk duken me sy të lirë dhe nuk vihen re.

“Ndërsa flasim, ka kamera që mund të jenë sa maja e një stilolapsi. Ato janë të vështira për t’u perceptuar me sy të lirë, dhe mund të përshtaten me objekte të zakonshme, për shembull syzet, stilolapsat, dorezën e derës dhe kanë një rezolucion shumë të mirë.” tha Kelly Ioannou.

Si mund të pikasni një kamerë të fshehur?

– Kontrolloni dhomat e gjumit dhe banjën

– Shikoni instalimet e zakonshme në drita, radio të lidhura, orë, termostate

– Ka shumë të ngjarë që kamera është e lidhur me një burim ose pajisje elektrike

– Hiqeni nga priza televizorin, altoparlantët dhe orën. Vini re nëse ka ndonjë reflektim që mund të tregojë kamerën e fshehur

– Kontrolloni rrjetin Wi-Fi

– Kërkoni skanerin e avancuar të rrjetit./CNA.al

Lajmet e fundit nga