LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E pabesueshme/ Zbulohet peshku që lind femër dhe kthehet në mashkull teksa plaket

20 Tetor 2022, 13:32, Kuriozitete CNA

E pabesueshme/ Zbulohet peshku që lind femër dhe kthehet në

Shkencëtarët që eksplorojnë thellësitë e Oqeanit Indian rreth Maldiveve kanë zbuluar një specie të re peshku që lind femër, por më vonë kthehet në mashkull.

Peshku i ndritshëm dhe shumëngjyrësh, i quajtur Cirrhilabrus finifenmaa në latinisht, ishte specia e parë e përshkruar nga një shkencëtar maldivian.

Ahmed Najeeb i Institutit të Kërkimeve Detare në Maldive qëndron pas zbulimit.

Sipas ekspertëve, këta peshq ndryshojnë pamjen dhe gjininë e tyre me kalimin e moshës. Fillon jetën si femër, kthehet në mashkull kur piqet dhe bëhet shumë më e gjallë.

Meshkujt marrin ngjyra të mrekullueshme gjatë sezonit të çiftëzimit, ndoshta për t'u bërë përshtypje femrave.

Nga ana tjetër, ky fenomen nuk shihet për herë të parë tek gjallesat e detit. Shpesh të referuar si "peshk ylber" për shkak të ngjyrave të tyre të ndritshme, shumë peshq dihet se ndryshojnë gjininë më vonë.

Sipas The Guardian, peshqit Cirrhilabrus finifenmaa me madhësi gishtash notojnë në tufa, por nuk guxojnë të shkojnë në shkëmbinj nënujorë koralorë pranë sipërfaqes.

Të shpërndarë në një thellësi prej rreth 150 metrash, këta peshq janë një nga speciet e shumta të zbuluara në rajonin mesopotik (të muzgut) që shtrihet midis cekëtave me diell dhe thellësive të errëta.

"Zona mezofotike është një nga zonat më pak të studiuara të shkëmbinjve koralorë," tha Yi-Kai Tea, një studiues postdoktoral në Institutin Australian të Kërkimeve të Muzeut.

Është një thellësi e çuditshme. Jo mjaftueshëm i thellë për kërkime me nëndetëse, por shumë i thellë për zhytje me teknika konvencionale skuba.
Në vend që të fryjnë flluska direkt në ujë, siç bëjnë zhytësit, ekipi hulumtues përdori pajisje të specializuara zhytjeje për të riqarkulluar ajrin e nxjerrë për të fotografuar rajonin mesopotik dhe për të mbledhur mostra.

Kjo teknikë i lejon zhytësit të zhyten deri në 100 metra.

"Askush nuk i njeh këto ujëra më mirë se populli Maldivian," tha Luiz Rocha, autori kryesor i studimit, botuar në revistën shkencore të rishikuar nga kolegët Zoo Keys :

Ne u bëmë më të fortë në bashkëpunim me studiues dhe zhytës vendas. Jam i emocionuar të vazhdoj marrëdhënien tonë për të mësuar dhe mbrojtur së bashku shkëmbinjtë nënujorë të njerëzve të ishullit./CNA.al

Lajmet e fundit nga