LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

10 tërmetet më shkatërruese në historinë e botës

23 Nëntor 2022, 09:48, Kuriozitete CNA

10 tërmetet më shkatërruese në historinë e botës

Ka disa tërmete në historinë e botës që për shkak të përmasave shkatërrimeve konsiderohen si më të mëdhatë.

Sipas statistikave, në botë ndodhin rreth 500 mijë tërmete çdo vit, ndërsa vetëm një e pesta e këtyre tërmeteve ndihet.

Afërsisht 100 prej tyre shkaktojnë dëme. 

Kjo është lista e tërmeteve më të mëdha në botë.

KILI - 22 MAJ 1960

10 tërmetet më shkatërruese në historinë e botës

Tërmeti që ndodhi në Kili në kontinentin e Amerikës së Jugut më 22 maj 1960 është tërmeti më i madh i matur ndonjëherë. Cunami që ndodhi pas tërmetit në Kili u zhvendos me shpejtësi në Oqeanin Paqësor, duke shkaktuar humbje të rënda të jetës dhe pronës.

 ALASKA - 28 MARS 1964 

10 tërmetet më shkatërruese në historinë e botës

Tërmeti me magnitudë 9.2 që ndodhi më 28 mars 1964 në Alaskë u regjistrua si tërmeti i dytë më i fortë. Tërmeti, i cili zgjati 3 minuta, shkaktoi cunamin.

Lëkundjet dhe dallgët e mëdha që pasuan shkaktuan vdekjen e 128 personave dhe shkaktuan rreth 310 milionë dollarë dëme.

INDONEZI - 26 DHJETOR 2004 

10 tërmetet më shkatërruese në historinë e botës

Ky tërmet, i cili ndodhi në brigjet e ishullit Sumatra në Oqeanin Indian më 26 dhjetor 2004, la gjurmë në shekullin e XXI-të duke vrarë afërsisht 230,000 njerëz në 40 vende.

Me një magnitudë nga 9.1 në 9.3, ishte tërmeti i tretë më i madh i regjistruar ndonjëherë me një sizmograf. Tërmeti, kohëzgjatja e të cilit varionte nga 8.3 minuta deri në 10 minuta, kishte kohëzgjatjen më të gjatë të parë ndonjëherë dhe lëvizi të gjithë planetin me 1 cm. Ai shkaktoi tërmete deri në Alaskë. Qendra e saj ishte midis Simeulue dhe Sumatra. 

JAPONI - 11 MARS 2011

10 tërmetet më shkatërruese në historinë e botës

Tërmeti ka ndodhur më 11 mars 2011, në brigjet e Honshu në verilindje të Japonisë, në një thellësi prej 24 km, me magnitudë 9 ballë.

Ky tërmet është më i madhi i Japonisë që është regjistruar ndonjëherë me instrumente dhe është ndër pesë më të mëdhenjtë e regjistruar në botë që nga vitet 1900. 

Qeveria japoneze e quajti zyrtarisht fatkeqësinë "Tërmeti i Madh i Japonisë Lindore". Pas tërmetit, në rajon u shfaqën valë cunami me lartësi 37.9 metra.

Cunami shkaktoi dëme të mëdha në vend. 15.900 persona humbën jetën nga tërmeti dhe 2.531 persona janë ende të zhdukur.

RUSI - 4 NËNTOR 1952

10 tërmetet më shkatërruese në historinë e botës

Magnituda e tërmetit që ndodhi më 4 nëntor 1952 në Rusinë lindore ishte 9.0.

Rajoni i Kamçatkës, ku ndodhi tërmeti, ndodhet në skajin verior të "Unazës së zjarrit të Paqësorit", ku pllakat e tërmeteve ndodhen midis kontinenteve të Australisë, Azisë dhe Amerikës dhe ku aktivitetet sizmike përjetohen shpesh.

Nga tërmeti, i cili shkaktoi dëme materiale mbi 1 milion dollarë, nuk pati humbje jetësh.

Tërmeti 9 ballë që goditi Kamçatkën më 4 nëntor 1952 është ndër më të mëdhenjtë e regjistruar që nga viti 1900. 

KILI - 27 SHKURT 2010

10 tërmetet më shkatërruese në historinë e botës

Më 27 shkurt 2010, në orën 03:34 me kohën lokale (06:34 UTC), një tërmet shumë i fortë ndodhi pranë qytetit kilian të Concepcion. 

Shërbimi Gjeologjik Amerikan e rriti magnitudën e tërmetit, të cilin e njoftoi si 8.3 ballë fillimisht, në 8.5 dhe më pas në 8.8.

Epiqendra e tërmetit ishte 325 kilometra në jugperëndim të kryeqytetit, Santiago, dhe 115 kilometra nga qyteti i Concepcion.

Tërmeti, i cili ndodhi 35 kilometra nën tokë, zgjati rreth 1.5 minuta. Në tërmetin që preku 2 milionë njerëz, 500 mijë shtëpi u shkatërruan ose u dëmtuan rëndë.

EKUADOR - 31 JANAR 1906

10 tërmetet më shkatërruese në historinë e botës

Tërmeti me magnitudë 8.8 ballë i vitit 1906, i cili preku Ekuadorin dhe Kolumbinë, shkaktoi vdekjen e më shumë se një mijë njerëzve në të dyja vendet. Cunami që ndodhi pas tërmetit përshkoi oqeanin dhe arriti në Japoni.

ALASKA - 4 SHKURT 1965

10 tërmetet më shkatërruese në historinë e botës

Një tërmet në vitin 1965 në Ishujt Rat të Alaskës u regjistrua me magnitudë 8.7 ballë. Shumica e dëmeve pas tërmetit janë shkaktuar nga cunami.

TIBET 15 GUSHT 1950

10 tërmetet më shkatërruese në historinë e botës

Ky tërmet i njohur si Tërmeti i Asamit, ka ndodhur në vitin 1950 me magnitudë 8.6 ballë. Shumë qytete në Kinë, Tibet dhe Indi u prekën nga kjo fatkeqësi natyrore që ndodhi në zonën tokësore dhe humbi jetën 780 njerëzve.

10 tërmetet më shkatërruese në historinë e botës

Pas tërmetit të madh të vitit 2004, një tërmet tjetër me magnitudë 8.6 ndodhi në vitin 2005 në ishullin Sumatra në veri të Indonezisë. Valët e mëdha të krijuara nga tërmeti arritën në Sri Lanka dhe plagosën më shumë se 400 njerëz./CNA.al

Lajmet e fundit nga