LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Deri më sot paskemi bërë gabim/ Pse nuk duhet t'i lëmë vezët në derën e frigoriferit

22 Nëntor 2022, 10:05, Kuriozitete CNA

Deri më sot paskemi bërë gabim/ Pse nuk duhet t'i

Debati rreth 'frigoriferit apo dollapit' ka dekada të tëra, por në fakt ekziston një arsye e tmerrshme për të mos i ruajtur vezët tuaja në raftin special të vezëve në derën e frigoriferit.

Rafti i vezëve në derën e frigoriferit tuaj mund të duket si vendi i përsosur për të ruajtur vezët tuaja - por mos u mashtroni.

Shumë njerëz besojnë se vezët duhet të mbahen në një dollap të freskët dhe të thatë dhe jo në frigorifer, por sipas një eksperti të ruajtjes, frigoriferi është vendi më i mirë për to.

Por vendi ku i vendosni në frigorifer është vendimtar.

Liqeni Vlatka nga Stacioni Hapësinor thotë se vendi më i keq për të vendosur vezë është në raftin plastik të vezëve që ndodhet në çdo frigorifer.

Ajo thotë se duke i vendosur vezët në derën e frigoriferit, ato do t'i nënshtrohen një sërë ndryshimesh të papritura të temperaturës me hapjen dhe mbylljen e derës, dhe kjo i bën ato të kalben më shpejt sesa nëse do të mbaheshin vetëm në një temperaturë./CNA.al

Lajmet e fundit nga