LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

As Kim Kardashian as Rihanna/ Kush është gruaja më e pasur në botë për vitin 2022?

26 Nëntor 2022, 16:28, Kuriozitete CNA
As Kim Kardashian as Rihanna/ Kush është gruaja më e pasur
Foto Ilustruese

Njerëz si Kim Kardashian dhe Rihanna mund të jenë miliarderë të vetëbërë, por shumica e grave më të pasura në botë në fakt vlejnë të paktën 10 herë më shumë sesa kanë. 

Dallimi është se në shumicën e rasteve pasuria e tyre ishte e trashëguar. Por pavarësisht nëse ata kanë lindur në një dinasti apo janë martuar me pasurinë e tyre të papritur, edhe gruaja më e pasur në tokë ka vetëm një vlerë neto që është një e treta e pasurisë së Elon Musk prej 218 miliardë dollarësh. 

Megjithatë, pasuria e një gruaje është e mjaftueshme për të mundur të paktën pasurinë e themeluesit të Meta, Mark Zuckerberg, prej 71 miliardë dollarësh.

5. Jacqueline Mars: 32.6 miliardë dollarë

As Kim Kardashian as Rihanna/ Kush është gruaja më e pasur

Mars Incorporated u themelua nga gjyshi i Marsit, Frank C. Mars në vitin 1911, dhe kompania e ëmbëlsirave dhe e ushqimit për kafshët shtëpiake që qëndron pas ushqimeve si M&Ms dhe Pedigree për qentë e ka bërë mbesën e tij një multimiliardere.

Mars punoi në kompani për gati 20 vjet midis 1982 dhe 2001 dhe, në moshën 82 vjeçare, tani ka më shumë se 32 miliardë dollarë si rezultat, sipas Forbes . Përveç punës së saj në bordin e kompanisë, ajo zotëron një fermë kuajsh në Virxhinia me kafshë që janë hipur nga medalistët olimpikë.

4. MacKenzie Scott: 43.6 miliardë dollarë

As Kim Kardashian as Rihanna/ Kush është gruaja më e pasur

Ish-gruaja e themeluesit të Amazon, Jeff Bezos, ka dhuruar më shumë se 12.5 miliardë dollarë për më shumë se 1253 organizata në dy vitet e fundit pas ndarjes së saj nga ish-njeriu më i pasur në planet në vitin 2019, sipas Bloomberg. Filantropi ka dhuruar më shumë se Bezos, i cili aktualisht është personi i dytë më i pasur në botë.

Megjithatë, ajo mbetet ende një nga gratë më të pasura në planet, me një pasuri neto prej 43.6 miliardë dollarësh. Scott mori 38 miliardë dollarë nga pasuria e saj dhe 137 miliardë dollarëve të Bezos në zgjidhjen e divorcit. Ajo gjithashtu mori një të katërtën e aksioneve të Amazon në ndarje, por ajo është zotuar të japë shumë nga pasuria e saj në rritje. Dhurimi i saj më i fundit ishte një dhuratë e madhe prej 122 milionë dollarësh për bamirësinë mentoruese të të rinjve amerikanë Big Brothers Big Sisters.

3. Alice Walton: 59.2 miliardë dollarë

As Kim Kardashian as Rihanna/ Kush është gruaja më e pasur

Vajza 72-vjeçare e themeluesit të Walmart, Sam Walton, ishte gruaja më e pasur në botë në vitin 2020. Ajo dhe vëllezërit e saj ndajnë 50 për qind të aksioneve në kompani. Walton ka qenë ndër femrat më të pasura në botë për më shumë se 10 vjet dhe dashuria e saj për artin është e njohur. Ajo është aktualisht kryetare e Muzeut të Artit Amerikan të Urave Crystal të Fondacionit Walton Family.

Pavarësisht se kishte më shumë vlerë se gruaja e radhës në këtë listë vetëm dy muaj më parë, familja Walton humbi 19 miliardë dollarë amerikanë në mes të majit 2022 kur çmimi i aksioneve të kompanisë ra pas postimit të rezultateve tremujore. Çështjet e personelit Covid-19, çështjet e inventarit dhe çmimet e karburantit të gjitha kontribuan në rënie, sipas Bloomberg.

2. Julia Koch: 63.4 miliardë dollarë

As Kim Kardashian as Rihanna/ Kush është gruaja më e pasur

Julia Koch, 60 vjeç, dhe tre fëmijët e saj zotërojnë 42 për qind të aksioneve në Koch Industries, e cila u themelua nga bashkëshorti i saj i ndjerë David Koch. Koch ishte një filantrop dhe donator politik konservator në krye të kompanisë së tij prej 100 miliardë dollarësh derisa doli në pension në vitin 2018, më pas vdiq në vitin 2019 me një vlerë neto të vlerësuar prej 50.5 miliardë dollarësh. Vëllai i tij më i madh Charles zotëron 42 për qind të asaj që tani është kompania e dytë më e madhe private në Shtetet e Bashkuara.

1. Françoise Bettencourt Meyers: 74.8 miliardë dollarë

As Kim Kardashian as Rihanna/ Kush është gruaja më e pasur

Përpara herës së parë që Bettencourt Meyers hynte në listën e miliarderëve më të mirë në botë të Forbes në 2018, nëna e saj Liliane Bettencourt kishte qenë gruaja më e pasur në botë. Por që nga vdekja e nënës së saj , Françoise Bettencourt Meyers – mbesa e themeluesit të gjigantit francez të bukurisë L’Oreal – ka kryesuar listën e grave më të pasura të planetit. 

Bettencourt Meyers, 68 vjeç, ka shërbyer në bordin e L'Oreal që nga viti 1997 dhe ajo dhe familja e saj zotërojnë 33 për qind të kompanisë. Ajo gjithashtu punon si autore dhe ka shkruar për perënditë greke dhe Biblën.

Marrëdhënia e Bettencourt Meyers me nënën e saj ishte shumë e vështirë dhe tetë persona u dënuan për shfrytëzim të nënës së saj të sëmurë në një çështje gjyqësore të vitit 2015, vetëm disa vjet para se të vdiste matriarku i Bettencourt.

Në vitin 2019, familja dhe marka u bashkuan për të dhuruar 226 milionë dollarë për të ndihmuar në riparimin e Katedrales Notre Dame të Parisit pas një zjarri shkatërrues./CNA.al

Lajmet e fundit nga