LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Mes luksit dhe trashëgimisë së gruas/ Si e shpenzon pasurinë kryeministri më i pasur i Britanisë

27 Nëntor 2022, 21:14, Kuriozitete CNA
Mes luksit dhe trashëgimisë së gruas/ Si e shpenzon pasurinë
Rishi Sunak

Kryeministri i ri i Britanisë, Rishi Sunak, ka bërë histori në një listë akuzash: ai është kryeministri i parë me ngjyrë i vendit, në moshën 42-vjeçare, ai është lideri më i ri në kohët moderne – dhe është gjithashtu edhe më i pasuri.

Sunak dhe gruaja e tij milionere Akshata Murty , 42 vjeç, vajza e themelueses së Infosys, miliarderes Narayana Murthy, thuhet se kanë një pasuri të përbashkët prej rreth 830 milionë dollarë, sipas The Washington Post. Kjo është më shumë se ajo e mbretërve të vendit, duke përfshirë mbretëreshën e ndjerë të mbretëreshës Elizabeth , e emëruar kohët e fundit Mbret Charles III dhe Camilla, Queen Consort.
Por a është edhe ai kryeministri me jetën më luksoze? Le të hedhim një vështrim në mënyrën se si lideri i ri spërkat…

Shtëpi shumëmilionëshe

Mes luksit dhe trashëgimisë së gruas/ Si e shpenzon pasurinë

Nuk është çudi që çifti shumë i pasur jeton në një shtëpi shumëmilionëshe. Dhe jo vetëm një. Ai thuhet se ka katër shtëpi nga Britania e Madhe në SHBA, me vlerë mbi 17 milionë dollarë në total, sipas The Guardian. Ai tani po jeton me gruan dhe dy vajzat e tij, Krishna dhe Anushka, në një shtëpi me pesë dhoma gjumi në Kensington, Londra Perëndimore, me një çmim të vlerësuar prej afro 8 milionë dollarë. Cila është kriza e kostos së jetesës?

Ata gjithashtu jetonin në një banesë tjetër prej 1.2 milionë dollarësh në të njëjtën lagje, e cila ishte afër ish-kryeministrit, Boris Johnson, e cila tani shërben si një shtëpi pushimi për të vizituar të afërmit, raporton Daily Express.

Mes luksit dhe trashëgimisë së gruas/ Si e shpenzon pasurinë

Në fundjavë, familja tërhiqet rregullisht në një rezidencë fshati në fshatin Kirby Sigston në Yorkshire. Ai e bleu atë për 1.7 milionë dollarë, por vlera e tij u rrit në 2.3 milionë dollarë pasi shpenzoi gati gjysmë milioni për të shtuar një pishinë, palestër, studio yoga dhe fushë tenisi, sipas The Guardian. Pishina kushton 16,000 dollarë në vit vetëm për sistemin e ngrohjes.

Mes luksit dhe trashëgimisë së gruas/ Si e shpenzon pasurinë

Kur mërziten, familja mund të udhëtojë në Kaliforni për të bërë një banjë dielli në plazhin në Santa Monica, në skaj të Los Anxhelosit, ku ndodhet apartamenti i tij nën çati. Vlera e tij vlerësohet në 6.3 milionë dollarë.

Makina luksoze

Mes luksit dhe trashëgimisë së gruas/ Si e shpenzon pasurinë

Megjithëse Sunak u konfirmoi deputetëve se përdorte një Volkswagen të vjetër për të udhëtuar nëpër Londër, ai besohet se zotëron automjete më luksoze. Ndërsa mediat britanike pretenduan se ai drejton gjithashtu një BMW, një Lexus dhe një Range Rover, The Times Of India dhe disa revista makinash zbuluan se ai zotëron gjithashtu një Jaguar XJL dhe dy Range Rover, duke përfshirë Land Rover Discovery dhe Land Rover Range Sentinel. A është ai Volkswagen vetëm për shfaqje?

Sido që të jenë, asnjëri prej tyre nuk është më pak se Volkswagen Golf GTI, automjeti i tij më i lirë me një çmim prej rreth 29,000 dollarë amerikanë, sipas Car Blog India.

Garderobë e mrekullueshme

Mes luksit dhe trashëgimisë së gruas/ Si e shpenzon pasurinë

Sunak është ndoshta edhe kryeministri i veshur më mirë. Ai ka treguar shijen e tij të modës në stil kudo që shkon. Më herët në korrik, ai u shfaq me një palë këpucë Prada prej gati 600 dollarësh ndërsa vizitonte një kantier ndërtimi në Teesside, Anglia Veriore, raportuan mediat britanike.

Mes luksit dhe trashëgimisë së gruas/ Si e shpenzon pasurinë

Disa ditë më vonë, ai veshi një kostum të porositur nga rrobaqepësi i Bloomsbury, Henry Herbert, me vlerë rreth 4,000 dollarë amerikanë, kur mori pjesë në një votim lidershipi, sipas të njëjtit burim.

Ato janë vetëm pjesë e garderobës së tij, e cila përmban sende të tjera si një xhaketë Reiss prej gati 1000 dollarësh ose një palë rrëshqitës Palm Angels prej 110 dollarësh, sipas pamjeve të shumta të raportuara. Nga rruga, kafeja e tij gjithashtu ka nevojë për një enë në modë, një filxhan inteligjent me "vetëm" rreth 200 dollarë amerikanë, raporton The Guardian.

Gjëra të bukura të Star Wars

Mes luksit dhe trashëgimisë së gruas/ Si e shpenzon pasurinë

Kur Sunak ishte i vogël, ai nuk ëndërronte të bëhej lider i vendit, por ... dhe, siç thotë ai në një postim në Twitter, "dëshironte të bëhej një Jedi". Tani politikani është ende një fans i madh i Star Wars . Përveç mbledhjes së shabrave me drita, ai viziton premierat e filmit, sipas The National. Ai postoi në Twitter një foto të tij dhe "Jedi Master", ish kancelari i thesarit Sajid Javid në një shfaqje të "The Rise of Skywalker" në 2019. Ai madje u bleu fëmijëve të tij një fëmijë Lego Yoda si dhuratë për Krishtlindje.

Koleksioni i tij i Coca-Cola

Mes luksit dhe trashëgimisë së gruas/ Si e shpenzon pasurinë

Një tjetër “obsesion” i Sunak-ut është dashuria e tij për Coca-Cola-n. Ai zbuloi në një intervistë me dy studentë se është "i varur nga koka" dhe mbledh gjëra të Coca-Cola.

“Unë jam një fans i madh i Coca-Cola. Coca-Cola. Epo, po. Unë nuk do të pi koka dietike. Nuk ka Coke Zero. Asnjëherë asnjë Pepsi”, tha ai, duke shtuar se pija e tij e preferuar është koka meksikane për përbërësin e veçantë të kallam sheqerit. 

Megjithatë, ai e kufizon veten në vetëm një pije në javë, sepse ai ka shtatë mbushje si rezultat i pirjes së tepërt kur ishte më i ri.

Një "Udhëtim Britney Spears" në biçikletën e tij Peloton

Mes luksit dhe trashëgimisë së gruas/ Si e shpenzon pasurinë

Kryeministrja e re me sa duket mban në formë falë " Udhëtimit Britney Spears ". Është pjesë e sesioneve të serisë së artistëve Peloton që ai i merr çdo mëngjes në orën 6 të mëngjesit, me biçikletën e tij prej 2000 dollarësh Peloton për t'iu drejtuar këngëve të Britney Spears, sipas The Independent. Është kur ai imagjinon se është ylli i popit me paruke me “kostume”, duke ndjekur udhëzimet e trajnerit të tij të preferuar Cody Rigsby, sipas të njëjtit burim./CNA.al

Lajmet e fundit nga