LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Harrojeni Elon Musk/ Kush është njeriu më i pasur në histori?

27 Nëntor 2022, 21:25, Kuriozitete CNA
Harrojeni Elon Musk/ Kush është njeriu më i pasur në
Foto Ilustruese

Kur mendojmë për njerëzit më të pasur në botë, emra si Elon Musk, Jeff Bezos, Bill Gates dhe Gautam Adani mund të na vijnë në mendje.

Sigurisht, këto bazohen në shifrat më të fundit të vlerës neto dhe mund të luhaten në çdo moment të caktuar.

Harrojeni Elon Musk/ Kush është njeriu më i pasur në

Mendoni më tej dhe disa emra më të famshëm si magnatët e biznesit amerikan John D. Rockefeller, Cornelius Vanderbilt, Henry Ford dhe familja ruse Imperial Romanov gjithashtu kishin pasuri përmbysëse.

Harrojeni Elon Musk/ Kush është njeriu më i pasur në

Por çfarë nëse do të ktheheshim vërtet pas në kohë dhe do t'ju thonim se personi më i pasur i të gjitha kohërave (duke marrë parasysh inflacionin) mundi jo vetëm miliarderët e sotëm të teknologjisë dhe magnatët e anijeve të epokës industriale, por edhe sundimtarët më të mëdhenj të botës - Augustus Caesar (6 trilion dollarë), William Pushtuesi (5 miliardë dollarë) dhe Akbar I (i pallogaritshëm), sipas The Times of India?

Harrojeni Elon Musk/ Kush është njeriu më i pasur në

Sipas historianëve, njeriu më i pasur që ka ecur ndonjëherë në tokë ishte një njeri i quajtur Mansa Musa, një sundimtar i Afrikës Perëndimore të shekullit të 14-të, pasuria e të cilit ishte thjesht "e papërshkrueshme" dhe "e pakuptueshme", sipas BBC.

Pra, kush ishte ai saktësisht dhe pse ndoshta nuk keni dëgjuar për të?

Mansa Musa ishte sulltani i Perandorisë Mali

Harrojeni Elon Musk/ Kush është njeriu më i pasur në

Në Mandinka, "Mansa" do të thotë sulltan ose perandor. Është regjistruar se Musa Keita ka lindur rreth vitit 1280 pas Krishtit gjatë Dinastisë Keita, sipas BBC.

Ai lindi në një familje sundimtarësh dhe erdhi në pushtet në vitin 1312 pas Krishtit, kur vëllai i tij Mansa Abu-Bakr abdikoi nga froni për të shkuar në një ekspeditë ekstravagante në det. Sipas historianit Shibab al-Umari, Abu-Bakri kishte qenë gjithmonë i magjepsur me Oqeanin Atlantik dhe thuhet se ishte larguar me një flotë prej rreth 2000 anijesh me mijëra burra, gra dhe skllevër - por ai nuk u kthye më.
Mansa Musa u bë sulltani i nëntë i mbretërisë së Afrikës Perëndimore, e cila tashmë konsiderohej shumë e pasur në kohën kur ai u ngjit.

Mbretëria e tij ishte e pasur me kripë, ar dhe tokë

Harrojeni Elon Musk/ Kush është njeriu më i pasur në

Historianët vlerësojnë se Perandoria e Malit ishte në atë pikë prodhuesi më i madh i arit në botë, duke zotëruar më shumë se gjysmën e furnizimit të përgjithshëm në botë, sipas Muzeut Britanik.

Me Musain në fron, mbretëria vazhdoi të zgjerohej fenomenalisht, falë punës së tij në zgjerimin e tregtisë në rajon. Pasuria e tij vazhdoi të ngrihej në qiell nga nxjerrja e depozitave të konsiderueshme të kripës dhe arit, si dhe nga tregtimi i fildishit të elefantit, siç thuhet nga National Geographic.

Harrojeni Elon Musk/ Kush është njeriu më i pasur në

Megjithatë, nuk ishte vetëm kripa dhe ari që kontribuan në pasurinë e Musait. Nën sundimin e tij, mbretëria u rrit jashtëzakonisht, duke u shtrirë mbi 3,000 km (1,864 milje) nga Oqeani Atlantik në Nigerin e sotëm, duke aneksuar mbi 24 qytete, duke përfshirë Timbuktu. U raportua se ai nuk kishte humbur kurrë një betejë dhe, në shumë raste, territoret iu bashkuan Perandorisë Mali me dëshirë për shkak të cilësisë më të lartë të jetës.


Ai bëri pelegrinazhin më ekstravagant të të gjitha kohërave

Si një mysliman i devotshëm, Musa filloi udhëtimin e tij në Mekë nga viti 1324-1325, i cili tani përmendet si "pelegrinazhi më ekstravagant në historinë njerëzore", sipas Magnates Media.

Musa kishte një vizion për të përhapur emrin e tij në botë dhe ky pelegrinazh 6500 km në shkretëtirë ishte mundësia e përsosur për ta bërë këtë. BBC raportoi se mbreti u largua nga Mali me rreth 60,000 burra dhe gra, nga zyrtarët mbretërorë deri tek shoferët e deveve dhe skllevër.

U raportua se shumica e këtyre udhëtarëve ishin të stolisur me mëndafsh persian nga koka te këmbët dhe brokadë ari - duke përfshirë edhe skllevërit. Devetë – rreth 100 prej tyre – ndërkohë mbanin thasë me ar të pastër.

Si tjetër e spërkati arin e tij?

Harrojeni Elon Musk/ Kush është njeriu më i pasur në

Udhëtimi e çoi Musain dhe shokët e tij nëpër shkretëtirën e Saharasë dhe Egjiptin, duke arritur në Kajro, ku perandori do të spërkatte bujarisht paratë e tij - ose arin, në këtë rast - në kryeqytet. Ai shpenzoi aq shumë ar saqë destabilizoi ekonominë vendase dhe shkaktoi inflacion masiv për 10 vjet pas largimit të tij.

Trashëgimia e Mansa Musa…

Harrojeni Elon Musk/ Kush është njeriu më i pasur në

Ai gjithashtu ndërtoi shkolla, biblioteka dhe xhami dhe ndihmoi Timbuktu të bëhej një epiqendër për kulturën dhe arsimin, sipas BBC.

Harrojeni Elon Musk/ Kush është njeriu më i pasur në

Musa vdiq në vitin 1337 në moshën 57-vjeçare dhe u pasua nga djemtë e tij, por përfundimisht perandoria u shpërbë.

Pra, sa i pasur ishte ai, me të vërtetë?

Harrojeni Elon Musk/ Kush është njeriu më i pasur në

Disa vlerësime e vendosin vlerën neto moderne të Mansa-s në 400 miliardë dollarë deri në 500 miliardë dollarë, megjithëse mund të jetë e vështirë të llogaritet në mënyrë të drejtë një pasuri e bazuar në arin, kripën dhe tokën. Megjithatë, shumë historianë pajtohen se pasuria e tij ishte "më e pasur nga sa mund të përshkruante kushdo".

Megjithatë, Mansa Musa do të mbahet mend jo vetëm për malet e tij prej ari, por edhe për bujarinë dhe përkushtimin e tij ndaj besimit të tij islam, promovimin e arsimit dhe financimin e zhvillimeve më të mëdha kulturore të perandorisë së tij./CNA.al

Lajmet e fundit nga