LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Zbulon studimi i Oksfordit/ Inteligjenca Artificiale mund të parashikojë rrezikun e sulmit në zemër deri në 10 vjet

14 Nëntor 2023, 17:53, Shëndeti CNA

Zbulon studimi i Oksfordit/ Inteligjenca Artificiale mund të

Inteligjenca artificiale mund të përdoret për të parashikuar nëse një person është në rrezik për të pasur një atak në zemër deri në 10 vjet në të ardhmen, ka zbuluar një studim, raporton The Guardian.

Teknologjia mund të shpëtojë mijëra jetë ndërsa përmirëson trajtimin për pothuajse gjysmën e pacientëve, thanë studiuesit në Universitetin e Oksfordit.

Studimi, i financuar nga Fondacioni Britanik i Zemrës (BHF), shqyrtoi se si AI mund të përmirësojë saktësinë e skanimeve të CT kardiake, të cilat përdoren për të zbuluar bllokimet ose ngushtimet në arterie.

Prof Charalambos Antoniades, kryetar i mjekësisë kardiovaskulare në BHF dhe drejtor i qendrës akute multidisiplinare të imazhit dhe ndërhyrjes në Oksford, tha: "Studimi ynë zbuloi se disa pacientë që paraqiten në spital me dhimbje kraharori të cilët shpesh sigurohen dhe kthehen në shtëpi - janë në rrezik të lartë për të pasur një atak në zemër në dekadën e ardhshme, edhe në mungesë të ndonjë shenje sëmundjeje në arteriet e tyre të zemrës.

Studiuesit analizuan të dhënat e më shumë se 40,000 pacientëve që i nënshtroheshin skanimeve rutinë të CT të zemrës në tetë spitale në Mbretërinë e Bashkuar, me një kohë mesatare të ndjekjes prej 2.7 vjetësh.

Mjeti i AI u testua në 3,393 pacientë të tjerë gjatë pothuajse tetë viteve dhe ishte në gjendje të parashikonte me saktësi rrezikun e një ataku në zemër. Rezultatet e rrezikut të krijuara nga AI u paraqitën më pas tek mjekët për 744 pacientë, me 45% të cilëve u ndryshuan planet e tyre të trajtimit nga mjekët si rezultat./ CNA

Lajmet e fundit nga