LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Studimi: Një gotë e vetme uiski i bën njerëzit më të prirur të dëmtojnë të tjerët 

28 Tetor 2023, 22:30, Sociale CNA
Studimi: Një gotë e vetme uiski i bën njerëzit më
Foto ilustruese

Vetëm një pije mund të jetë e mjaftueshme për ta bërë njeriun mesatar më të gatshëm të dëmtojë fizikisht të tjerët.

Kjo është gjetja e një ekipi të vogël, por ndërkombëtar neuroshkencëtarësh dhe psikologësh, pas testimit të një grupi të përzgjedhur me kujdes dhe të larmishëm prej 329 pjesëmarrësish, nga mosha 18 deri në 52 vjeç, raporton Daily Mail.

Shkencëtarët anketuan subjektet e tyre të testimit pak të çuditshëm dhe grupet e kontrollit të matur në pesë kategori të gjera - kujdes, drejtësi, besnikëri, autoritet dhe pastërti.

“Njerëzit e dehur duan të bëjnë më shumë gjëra imorale sesa njerëzit esëll”, tha një nga autorët e studimit, duke përsëritur  mençurinë konvencionale të testuar me kohë me përfitimin e të dhënave. 

Ata subjekte të cilëve u ishte dhënë alkool u zbulua se kishin 4 për qind më shumë gjasa të dëmtonin një person ose kafshë tjetër dhe gati 7 për qind më shumë gjasa të përfshiheshin në akte 'të papastra', zbuloi studimi./ CNA

Lajmet e fundit nga