LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Simptomat e zakonshme të ftohjes që mund të jenë shenja të kancerit

23 Tetor 2023, 16:01, Sociale CNA

Simptomat e zakonshme të ftohjes që mund të jenë shenja

Rreth 12,000 njerëz në Mbretërinë e Bashkuar diagnostikohen me kancer të kokës dhe qafës çdo vit, sipas Cancer Research UK.

Ato prekin gojën, hundën dhe fytin, por mbeten relativisht të paqarta për miliona britanikë.

Jiri Kubes, drejtor mjekësor i objektit  të kancerit Proton Therapy UK , tha se kanceri i kokës dhe qafës shpesh mund të jetë kompleks për t'u njohur sepse simptomat janë të ngjashme me të  ftohtin e përditshëm.

Këtu janë simptomat e ngjashme me të ftohtin dhe kanceret që mund të jenë shenjë e tyre:

1. Dhimbje fyti

Të gjithë ne kemi një dhimbje të fytit herë pas here. Mund të ndjejë kruarje, të vështirësojë gëlltitjen dhe madje të bëjë që goja juaj të ketë shije të keqe.

Sipas NHS , dhimbja e fytit është zakonisht një simptomë e streptokokut, ftohjes së zakonshme, alergjive ose sëmundjeve të tjera të traktit të sipërm respirator, si gripi .

Megjithatë, dhimbja e vazhdueshme në fyt është një nga simptomat më të zakonshme të kancerit të fytit.

2. Ënjtje e qafës

Të kesh një qafë pak të fryrë ose të lënduar është zakonisht një shenjë që trupi juaj po lufton kundër një infeksioni, si ftohja, gripi apo edhe ethet e gjëndrave.

Dhimbja do të vijë nga gjëndrat tuaja, të cilat do të ndjehen si gunga të buta në të dyja anët e qafës.

Në rastet e një infeksioni sipërfaqësor, gjëndrat e fryra, të njohura edhe si nyjet limfatike, do të ulen brenda një deri në dy javë.

3. Ulçera

Ulçera e gojës është shumë e zakonshme dhe duhet të pastrohet vetë brenda një jave.

4. Veshët e bllokuar

Të kesh veshë të bllokuar që zhurmojnë është një shenjë e zakonshme e një ftohjeje të keqe.

NHS thotë se një fajtor më pak i zakonshëm i veshëve të bllokuar është një kancer i rrallë i quajtur karcinoma nazofaringeale.

5. Zëri i ngjirur

Një ndryshim në zë është zakonisht një shenjë e laringitit.

Por nëse zëri mbetet i ndryshuar për më shumë se tre javë, mund të jetë një shenjë e kancerit të laringut./ CNA

Lajmet e fundit nga