LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Astronautët lëshojnë aksidentalisht kutinë e veglave gjatë ecjes në hapësirë

12 Nëntor 2023, 16:56, Tech CNA

Astronautët lëshojnë aksidentalisht kutinë e veglave

Astronautët e NASA-s lëshuan aksidentalisht kutinë e veglave gjatë një shëtitjeje rreth Stacionit Ndërkombëtar Hapësinor.

Jasmin Moghbeli dhe Loral O'Hara kaluan gjashtë orë e 42 minuta jashtë ISS.

Por një çantë fluturoi larg dhe tani po rrotullohet rreth Tokës, disa minuta përpara stacionit hapësinor.

NASA tha se mjetet nuk ishin të nevojshme për pjesën e mbetur të ecjes në hapësirë.

Kontrolli i Misionit analizoi trajektoren e çantës dhe përcaktoi se rreziku i rikontaktimit me stacionin ishte i ulët dhe se ekuipazhi në bord dhe stacioni hapësinor ishin të sigurt.

Çanta është klasifikuar si mbeturina hapësinore dhe pritet të rihyjë në orbitën e Tokës në muajt e ardhshëm, por ka të ngjarë të digjet ndërsa e bën këtë.

Aktualisht besohet se ka rreth 100,000 sende të mbeturinave orbitale që qarkullojnë rreth tokës.

Lajmet e fundit nga