LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Mbretëria e Bashkuar, SHBA, BE dhe Kina nënshkruajnë deklaratën e rrezikut katastrofik të Inteligjencës Artificiale

1 Nëntor 2023, 17:41, Tech CNA

Mbretëria e Bashkuar, SHBA, BE dhe Kina nënshkruajnë

Mbretëria e Bashkuar, SHBA, BE dhe Kina kanë rënë dakord që Inteligjenca Artificiale përbën një rrezik potencialisht katastrofik për njerëzimin, në deklaratën e parë ndërkombëtare që merret me teknologjinë me zhvillim të shpejtë.

Njëzet e tetë qeveri nënshkruan të ashtuquajturën deklaratën Bletchley në ditën e parë të samitit të sigurisë së AI, të organizuar nga qeveria britanike.

Deklarata nuk bie dakord për të krijuar një qendër testimi ndërkombëtare në MB, siç kishin shpresuar disa në qeverinë britanike. Por ai ofron një model për bashkëpunimin ndërkombëtar në të ardhmen, me samitet e ardhshme të sigurisë të planifikuara tani në Korenë e Jugut pas gjashtë muajsh dhe në Francë në një vit.

Deklarata thotë: “Ekziston potenciali për dëme serioze, madje edhe katastrofike, qoftë të qëllimshme apo të paqëllimshme, që rrjedhin nga aftësitë më domethënëse të këtyre modeleve të AI”.

Rishi Sunak, kryeministri britanik, e përshëndeti deklaratën, duke e quajtur atë "një arritje historike që i sheh fuqitë më të mëdha në botë të AI të bien dakord mbi urgjencën pas të kuptuarit e rreziqeve të AI"./ CNA

 

 

 

Lajmet e fundit nga