LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Njihuni me Robotin “Astro” të Amazon/ Është një roje sigurie për biznesin

15 Nëntor 2023, 19:36, Tech CNA
Njihuni me Robotin “Astro” të Amazon/ Është një
Astro

Amazon ka një punë të re për robotin e saj Astro: Një roje sigurie shëtitëse në dyqane për të zbuluar vjedhjet dhe kërcënime të tjera.

Kompania njoftoi të mërkurën 'Astro for Business', një version të robotit të saj që po e inkuadron si një mjet për parandalimin e krimit për shitësit me pakicë, prodhuesit dhe një sërë industrish të tjera, në hapësira deri në 5000 metra katrorë. 

Astro për Biznes po lançohet vetëm në SHBA për të filluar, dhe vjen me një çmim të lartë prej 2,349,99 dollarë.

Amazon zbuloi Astron , robotin e saj të parë, në shtator 2021. Pajisja me tre rrota mund të rrotullohet rreth shtëpisë për t’iu përgjigjur komandave zanore të Alexa dhe ka një kamerë periskopi 42 inç që e lejon atë të shohë mbi banak ose të tjera pengesa./ CNA

Lajmet e fundit nga