LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Aplikacioni i telefonit inteligjent do të tregojë nëse jeni i dehur

13 Nëntor 2023, 15:12, Tech CNA

Aplikacioni i telefonit inteligjent do të tregojë nëse jeni i

Një aplikacion SMARTPHONE do të jetë në gjendje të tregojë nëse jeni shumë i dehur për të vozitur duke dëgjuar zërin tuaj, shkruan The Sun.

Sensorët në pajisjet inteligjente mund të ndihmojnë në përcaktimin e nivelit të dehjes nga alkooli të një personi bazuar në bazë të ndryshimit në zërin e tuaj, thonë shkencëtarët.

Pjesëmarrësve në një studim iu dha secili nga një sasi alkooli. Ekipi hulumtues përdori programe digjitale për të izoluar zërat e folësit, i ndau ato në rritje prej një sekonde dhe analizoi masa të tilla si frekuenca dhe lartësia.

Studiuesit në Stanford Medicine në Shtetet e Bashkuara dhe në Universitetin e Torontos në Kanada kryen studimin, duke përfshirë 18 të rritur të moshës 21 vjeç e lart.

Studimi u botua në Journal of Studies on Alcohol and Drugs./ CNA

Lajmet e fundit nga