LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Shtëpia e Bardhë kritikon Elon Musk për gënjeshtrën e shëmtuar antisemitike

17 Nëntor 2023, 22:13, Tech CNA
Shtëpia e Bardhë kritikon Elon Musk për gënjeshtrën e
Elon Musk

Shtëpia e Bardhë ka akuzuar Elon Musk për përsëritjen e një "gënjeshtraje të shëmtuar" për hebrenjtë, pasi pronari i X duket se iu përgjigj me miratim një postimi antisemitik në platformë, raporton BBC.

Të mërkurën, Musk iu përgjigj një postimi që ndante një teori konspirative antisemitike, duke e quajtur atë "të vërtetën aktuale".

Musk ka mohuar se postimi ishte antisemitik.

Por një zëdhënës i Shtëpisë së Bardhë tha se miratimi i tij i postimit, i cili tërhoqi zemërimin në internet, ishte "i papranueshëm".

"Ne e dënojmë këtë promovim të neveritshëm të urrejtjes antisemitike dhe raciste në termat më të fortë," tha zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë, Andrew Bates.

Ai vuri në dukje se postimi të cilit Musk po i përgjigjej i referohej një teorie konspirative që motivoi njeriun që vrau 11 persona në një sinagogë në Pittsburgh në vitin 2018.

“Është e papranueshme të përsëritet gënjeshtra e tmerrshme pas aktit më fatal të antisemitizmit në historinë amerikane në çdo kohë, e lëre më një muaj pas ditës më vdekjeprurëse për popullin hebre që nga Holokausti”, tha zoti Bates, duke iu referuar Hamasit të 7 tetorit. sulm kundër Izraelit.

Shefja Ekzekutive e X Linda Yaccarino shkroi në një postim të mëparshëm në Twitter se kompania ka qenë "jashtëzakonisht e qartë në lidhje me përpjekjet tona për të luftuar antisemitizmin dhe diskriminimin. Nuk ka vend për të askund në botë - është e shëmtuar dhe e gabuar"./ CNA

Lajmet e fundit nga