LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ndryshimi i tregut të punës nga inteligjenca artificiale

17 Nëntor 2023, 21:39, Tech CNA
Ndryshimi i tregut të punës nga inteligjenca artificiale
Foto ilustruese

Një ekspert i inteligjencës artificiale i ka thënë The Sun se si inteligjenca artificiasle ndryshon tregun e punës, por jo të gjithë duhet të shqetësohen.

Eksperti i AI dhe CEO i Carruthers dhe Jackson Caroline Carruthers shpjegoi se si tregu i punës do të transformohet.

Ai tha: “Do të transformojë tërësisht tregun e punës, por kjo nuk do të thotë domosdoshmërisht se do të jetë më e vështirë të gjesh një vend pune. Ashtu si çdo teknologji e re, AI do të krijojë një sërë punësh të reja për të cilat nuk kishim menduar më pare.

Megjithëse AI është vendosur të krijojë vende të reja pune , ka shqetësime se mund të heqë role të tjera.

Carruthers nuk mendon se njerëzit duhet të shqetësohen nëse nuk janë të gatshëm të përqafojnë teknologjinë e re.

Eksperti tha për The US Sun: "Të vetmit njerëz që do ta kenë më të vështirë të gjejnë një punë do të jenë ata që nuk janë të gatshëm të përqafojnë AI si një mjet."

Shpresohet që AI do t'i ndihmojë njerëzit me punë, në vend që t'i zëvendësojë ato.

Sipas  raportit të Institutit Global McKinsey , rreth 30 për qind e aktiviteteve të punës mund të përfundojnë duke u automatizuar nga AI./ CNA

Lajmet e fundit nga