LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Shitjet globale të smartfonëve rikuperohen në tetor pas rënies për më shumë se 2 vjet

25 Nëntor 2023, 15:21, Tech CNA

Shitjet globale të smartfonëve rikuperohen në tetor pas

Shitjet globale të telefonave inteligjentë u rritën në tetor pas rënies për 27 muaj rresht.

Transaksionet e shitjeve u rritën me 5% nga këtë tetor, sipas raportit.

“Rritja është udhëhequr nga tregjet në zhvillim me një rimëkëmbje të vazhdueshme në Lindjen e Mesme dhe Afrikë, rikthimin e Huaëei në Kinë dhe fillimin e sezonit festiv në Indi”, thuhet në raport.

Huaëei shënoi rritjen më të shpejtë midis prodhuesve të telefonave inteligjentë në Kinë në tremujorin e tretë pasi firma lançoi telefonin inteligjent Mate 60 Pro në shtator, i cili ngjalli shumë interes të konsumatorëve për shkak të çipit të tij të avancuar.

Tetori gjithashtu regjistroi shitjet më të larta mujore të smartfonëve që nga janari 2022, thuhet në raport.

Lançimi i serisë iPhone 15 të Apple në fund të shtatorit ndihmoi gjithashtu në rritjen e shitjeve të smartfonëve. “Në krahasim me vitin e kaluar, lançimi u vonua me një javë, gjë që do të thoshte se efekti i plotë i shitjeve të iPhone të ri u ndje në tetor,” tha Counterpoint Research.

Shitjet globale të smartfonëve janë ndikuar nga mungesa e komponentëve, grumbullimi i inventarit dhe ciklet më të gjata të zëvendësimit.

“Këto çështje janë komplikuar me një mjedis të pasigurt makroekonomik dhe si rezultat, shitjet globale të smartfonëve kanë rënë nga viti në vit çdo muaj për më shumë se 2 vjet,” tha firma kërkimore.

Firma e kërkimit teknologjik Canalys muajin e kaluar tha se rënia në shitjet globale të smartfonëve po ngadalësohej me dërgesat në tremujorin e tretë që ranë vetëm 1% krahasuar me një rënie prej 10% në tremujorin e kaluar.

“Rritja e kërkesës për oferta të reja në tregjet në zhvillim po i shtyn markat dhe kanalet përpara me afrimin e sezonit të festave,” tha Sanyam Chaurasia, analist i lartë në Canalys.

Samsung i Koresë së Jugut vazhdoi të udhëheqë tregun global të smartfonëve në tremujorin e tretë, me një pjesë prej 20% të shitjeve totale të smartfonëve, sipas të dhënave të Counterpoint Research. Apple përfundoi i dyti me 16% të tregut, i ndjekur nga markat kineze Xiaomi (12%), Oppo (10%) dhe Vivo (8%).

Counterpoint Research pret që tregu global i smartfonëve të rritet më tej në tremujorin e katërt.

“Pas rritjes së fortë në tetor, ne presim që tregu të rritet nga viti në vit edhe në tremujorin e katërt të 2023, duke e vendosur tregun në rrugën e rimëkëmbjes graduale në tremujorët e ardhshëm”, tha agjencia që kishte kryer raportin./ CNA

Lajmet e fundit nga