LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Google do të mbyllë llogaritë joaktive, ja si ta shpëtoni emailin

25 Nëntor 2023, 15:37, Tech CNA
Google do të mbyllë llogaritë joaktive, ja si ta shpëtoni
Foto ilustruese

Google mund të fshijë miliona foto dhe kujtime të tjera të pakthyeshme.

Ky është njoftimi që ka bërë Google në fillim të këtij viti.

Fshirja e llogarive apo pastrimi, i cili hyn në fuqi nga 1 dhjetori, do të prekë çdo llogari që nuk është përdorur për më shumë se dy vjet. Sipas njoftimit, ky veprim mund të ndikojë tek prindërit që kanë vendosur adresa emaili për fëmijët e vegjël në mënyrë që të ndajnë dhe të shënojnë momente historike me ta.

Mund të prekë gjithashtu njerëzit që vazhdojnë të menaxhojnë llogaritë në internet të të afërmve të vdekur.

Google e shpalli politikën në një postim në blog në fillim të këtij viti, duke pretenduar se masa synon të mbrojë përdoruesit aktivë nga kërcënimet e sigurisë si mashtrimet e “phishing” dhe rrëmbimi i llogarisë.

Mbyllja masive do të çlirojë gjithashtu sasi të konsiderueshme të hapësirës së serverit, gjë që do të kursejë gjithashtu para dhe burime gjiganti teknologjik amerikan.

Google paralajmëroi se politika e re zbatohet për llogaritë personale të Google, të cilat përfshijnë përmbajtje brenda ‘Google Photos’ dhe mjeteve të ‘Google Workspace’ si Docs, Drive, Gmail, Meet dhe Calendar.

Nicholas Worley, themeluesi dhe shefi ekzekutiv i platformës së arkivimit dixhital Inalife, u bëri thirrje njerëzve të ndërmarrin veprime menjëherë në mënyrë që të rrezikojnë të humbasin aksesin në llogaritë.

“Nëse keni një llogari Google të krijuar për fëmijët tuaj dhe u keni dërguar email atyre, ose nëse menaxhoni llogarinë e një të dashur të ndjerë… Identifikohuni, ruani ose rezervoni çdo kujtim dhe histori të rëndësishme”, shkroi ai në LinkedIn./ CNA

Lajmet e fundit nga