LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Zbulon hulumtimi i ri/ Përdorimi i inteligjencës artificiale nga fëmijët dhe koha kur shihet porno

28 Nëntor 2023, 16:04, Kosova & Bota CNA
Zbulon hulumtimi i ri/ Përdorimi i inteligjencës artificiale nga
Foto ilustruese

Një studim i bërë së fundmi ka shqyrtuar se si është përdorur inteligjenca artificiale nga fëmijët në Mbretërinë e Bashkuar dhe se sa të përshtatshme për moshën kanë qenë materialet ku ato kanë pasur qasje.

Hulumtimi i fundit nga rregullatori i transmetimit dhe telekomunikacionit në Mbretërinë e Bashkuar Ofcom ka zbuluar  katër në pesë fëmijë ose (79%) e adoleshentëve të moshës 13-17 vjeç përdorin mjete gjeneruese të AI. 40% e fëmijëve më të vegjël të moshës 7-12 vjeç gjithashtu kanë filluar të përdorin teknologjinë.

Midis grupmoshës nën 17 vjeç, mjeti më i popullarizuar i AI është Snapchat My AI, një chatbot i AI i organizuar nga platforma e mediave sociale Snapchat. Mbi gjysma e grupmoshës përdorën chatbot, me vajzat adoleshente (75%) që përbëjnë segmentin më të madh.

Të rriturit mbi 16 vjeç raportuan se shumica (69%) nuk kishin përdorur kurrë AI me 24% që pretendonin se nuk e kishin idenë se çfarë është ajo.

Për ata që përdorin AI, shumica dërrmuese (48%) po përdorin chatbot dhe thjesht po eksplorojnë se çfarë është në gjendje softueri të bëjë. Përdorimet e radhës më të njohura janë gjetja e përmbajtjes (36%), kërkimi i këshillave (22%), krijimi i tekstit (20%) dhe krijimi i imazheve (20%).

Mbi gjysma e të anketuarve (58%) raportuan shqetësime për ndikimin e AI në shoqëri, me 16-24-vjeçarët më të shqetësuar (67%).

Koha mesatare e shpenzuar në internet çdo ditë është rritur me tetë minuta në 3 orë e 41 minuta nga raporti i vitit të kaluar. Të rinjtë e moshës 18-24 vjeç kalojnë kohën më të madhe në internet, mesatarisht 70 ditë në vit.

"YouTube" ka marrë trofeun pasi është përdorur nga 91% e të rriturve, krahasuar me 90.7% që përdorin "Facebook".

Përdorimi i pornos u shqyrtua gjithashtu nga studimi. Gati një e treta (29%) ose 13.8 milionë përdorues të rritur të internetit kanë akses në përmbajtje pornografike në internet. Nga ky grup, 10.1 milionë ishin meshkuj.

Koha më e zakonshme e ditës që kishte shikime në pornografi ishte gjithashtu brenda orarit të zakonshëm të punës midis orës 09:00 dhe 17:29./ CNA

Lajmet e fundit nga