LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Putin miraton rritje të mëdha të shpenzimeve ushtarake për buxhetin e Rusisë

27 Nëntor 2023, 21:46, Kosova & Bota CNA
Putin miraton rritje të mëdha të shpenzimeve ushtarake për
Presidenti rus Vladimir Putin

Presidenti rus Vladimir Putin dha miratimin e tij zyrtar për një rritje të konsiderueshme të shpenzimeve ushtarake që do të shohë rreth 30% të shpenzimeve fiskale të drejtuara ndaj forcave të armatosura në vitin 2024, ndërsa ai nënshkroi projekt-planet e buxhetit në ligj të hënën, raporton Reuters.

Moska po devijon gjithnjë e më shumë burime drejt ndjekjes penale të luftës së saj në Ukrainë. Shpenzimet për mbrojtjen dhe sigurinë së bashku do të arrijnë rreth 40% të të gjitha shpenzimeve buxhetore vitin e ardhshëm.

Shpenzimet për mbrojtjen pritet të rriten me pothuajse 70% në 2024 nga 2023.

Rusia ka një objektiv ambicioz të të ardhurave për vitin 2024 prej 35.1 trilion rubla (391.2 miliardë dollarë) vitin e ardhshëm, një rritje e planifikuar prej 22.3% nga viti në vit, bazuar në supozimet për çmimet e larta të naftës. Analistët thonë se qeveria mund të detyrohet të rrisë taksat e biznesit nëse këto supozime rezultojnë optimiste.

Planet buxhetore ishin miratuar tashmë nga ligjvënësit në të dy dhomat e parlamentit, Duma e Shtetit dhe Këshilli i Federatës./ CNA

Lajmet e fundit nga