LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Beleri”/ Ministri grek: Është çështje evropiane dhe jo dypalëshe

27 Nëntor 2023, 13:44, Kosova & Bota CNA
“Beleri”/ Ministri grek: Është çështje
Ministri grek Stavros Papastavro

Ministri i jashtëm i Greqisë Stavros Papastavro, ka folur gjatë në një intervistë për “SKAY” në Greqi ku veç të tjerash ka përmendur rastin e Fredi Belerit, kandidatit i zgjedhur i Bashkisë së Himarës që u arrestua dy ditë para zgjedhjeve.

Ministri tha se çështja “Beleri” nuk është një çështje dypalëshe, por është tashmë evropiane dhe se qeveria shqiptare po i mohon të drejtën për t’u betuar.  

“Çështja Beleri është thellësisht evropiane, nuk është dypalëshe. Ka të bëjë me respektimin e shtetit ligjor. Ekziston një mbështetje e fortë e qeverisë (greke) për nevojën për të respektuar sundimin e ligjit, nevojën për të respektuar një gjykim të drejtë dhe për të respektuar plotësisht të drejtën e prezumimit të pafajësisë. Fredi Beleri u zgjodh kryetar bashkie në zgjedhjet e 14 majit 2023, ndërsa dy ditë më parë ishte paraburgosur me burg. Me fjalë të tjera, ai i fitoi zgjedhjet derisa ishte në paraburgim. Ai kishte marrë një mori sulmesh verbale gjatë periudhës së mëparshme. Që kur u zgjodh, prej gati shtatë muajsh ndodhet në paraburgim. Dhe qeveria shqiptare i mohon të drejtën e patjetërsueshme për t'u betuar si kryetar bashkie, ashtu siç zgjodhën qytetarët e Himarës. Oksimoroni është që ai që nuk u zgjodh, vazhdon dhe ushtron detyrat e kryetarit të bashkisë”, tha ministri Papastavro.

Ai ka hedhur akuza se i infiltruari i policisë Arsen Rama ka marrë para për të qenë informator duke thënë se ka dyshime për një montim të çështjes.

Dëshmitari i parë i prokurorisë është Arsen Rama, i cili thotë se një bashkëpunëtor i zotit Beleri i ka dhënë 350 euro, por ky dëshmitar i prokurorisë gjatë seancës ka pranuar se për t'u bërë informator policie mori para. Në çdo shtet tjetër, nëse dëshmitari kryesor i prokurorisë do të thoshte se ai ishte paguar për të marrë pjesë në një procedurë policore, prokuroria do të ndalonte. Këtu procesi vazhdon. Dëshmitari i dytë i prokurorisë është shefi i policisë së atëhershme në Himarë, i cili më pas ka marrë dy gradime, është transferuar në Vlorë dhe i është rritur paga. Dëshmitari i tretë i akuzës nuk u paraqit në gjyqin e së mërkurës. Me këto akuza po gjykohet Fredis Beleri.” – tha ministri grek.

Papavrasto ka thënë se qeveria shqiptare pretendon se ligji i jep drejtorit të përgjithshëm të burgjeve të drejtën t'i japë leje një të burgosuri për të shkuar në dasmën e tij ose në një varrim ose në një ekzaminim spitalor.

"Pra, me një interpretim kufizues të këtij kuadri ligjor nuk lejohet. Në realitet, megjithatë, ashtu si në Kushtetutën tonë, ashtu edhe në Kushtetutën e Shqipërisë, në nenin 45 për të drejtën për të zgjedhur dhe për t'u zgjedhur, është e qartë se ky numërim është tregues dhe jo shterues.

Shikoni një xhiro që zgjat shtatë muaj. Kreu i burgjeve dhe prokurori u deklaruan të paaftë për të lejuar që kryetari i zgjedhur të shkojë dhe të betohet. Ata e referuan çështjen në Gjykatën Speciale për Luftën kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar. Gjykata Speciale vendosi dy herë se nuk ka juridiksion dhe e dërgoi çështjen në Gjykatën e Shkallës së Parë Durrës. Gjykata e Shkallës së Parë vendosi se nuk e dinte nëse kishte juridiksion dhe e dërgoi çështjen në Gjykatën e Lartë, e cila më 7 nëntor e ktheu çështjen në Gjykatën Speciale. Është e qartë se nuk duan që të respektohet mandati popullor që ka marrë Fredi Beleri”, përfundoi ai./CNA

 

Lajmet e fundit nga