LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Stoltenberg jep detaje: Po shqyrtojmë praninë “e qëndrueshme” në Kosovë, kërkojmë dialog me Serbinë

27 Nëntor 2023, 13:38, Kosova & Bota CNA
Stoltenberg jep detaje: Po shqyrtojmë praninë “e
Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka konfirmuar se në Samitin e Madh të ministrave të Punëve të Jashtme të vendeve anëtare që mbahet të martën dhe të mërkurën, një nga "top" temat e diskutimit do jetë situata e sigurisë në Kosovë dhe në gjithë Ballkanin Perëndimor.

Në një konferencë për mediat nga Brukseli, Stoltenberg tha tha se “kemi parë dhunë serioze në veri të Kosovës, retorikë ndarëse e shkëputëse në Bosnjë Hercegovinë, dhe tentime malinje të ndërhyrjeve përfshirë ato nga Rusia. 

Ai shtoi se stabilitetit varet nga të gjitha palët që zgjedhin dialogun dhe diplomacinë, në vend të konfliktit dhe kaosit. 

“Bashkë me Përfaqësuesin e Lartë të BE-së (Josep Borrell) ne do të diskutojmë mënyrat që të rrisim stabilitetin në rajon. NATO-ja tashmë ka shtuar 1000 (njëmijë) trupa në Kosovë. Dhe ne jemi duke ekzaminuar një prani më të qëndrueshme në Kosovë. Beogradi dhe Prishtina, duhet të riangazhohen në dialogun e lehtësuar nga Bashkimi Evropian. Stabiliteti varet nga të gjitha palët që zgjedhin dialogun dhe diplomacinë, në vend të konfliktit dhe kaosit”, u shpreh ai./CNA

 

 

Lajmet e fundit nga