LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Tesla padit agjencinë suedeze të transportit

27 Nëntor 2023, 20:18, Tech CNA
Tesla padit agjencinë suedeze të transportit
Një stacion karikimi Tesla në Suedi.

Tesla ka paditur agjencinë suedeze të transportit, duke e akuzuar atë për një "sulm diskriminues" ndaj prodhuesit amerikan të makinave elektrike, pasi aksioni i grevës pengoi automjetet e saj të reja të merrnin targa në Suedi .

Padia është një përshkallëzim në një rresht që filloi midis kompanisë së makinave dhe sindikatës që përfaqëson punëtorët suedezë Telsa, të cilët po bëjnë thirrje për të drejtat e negociatave kolektive dhe kanë qenë në grevë prej pesë javësh.

Greva e thirrur nga IF Metall, e cila ka më shumë se 300,000 anëtarë në industrinë suedeze, ka tërhequr shumë veprime industriale dytësore nga sindikatat që përfaqësojnë ndër të tjera punonjësit e postës, punonjësit e portit, elektricistët dhe piktorët.

Të enjten, Elon Musk, shefi ekzekutiv i Tesla-s, e cilësoi veprimin në shërbimin postar PostNord si "të çmendur" pasi targat u penguan të arrinin makinat e reja Tesla./ CNA

Lajmet e fundit nga