LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Evropa cakton datën për lëshimin e raketës Ariane-6

30 Nëntor 2023, 18:02, Tech CNA
Evropa cakton datën për lëshimin e raketës Ariane-6
Foto e marrë nga BBC

Raketa e gjeneratës së re të Evropës, Ariane-6, duket se do të bëjë fluturimin e saj të parë në mesin e vitit 2024, shkruan BBC.

Data e synuar e nisjes u njoftua nga Josef Aschbacher, drejtori i përgjithshëm i Agjencisë Evropiane të Hapësirës (Esa).

Ai ndjek testet e suksesshme në një model inxhinierik të mjetit 62 metra të gjatë në portin kozmik Kourou në Guiana Franceze.

Zhvillimi i Ariane-6 ka kushtuar rreth 4 miliardë euro (3.5 miliardë £).

Vonesa e tij ka shtuar një krizë të thellë në Evropë, duke kufizuar rëndë aftësinë e kontinentit për të futur satelitët në orbitë.

Europa në thelb nuk ka asnjë shërbim lëshimi aktualisht, pas tërheqjes së raketës së gjeneratës së mëparshme, Ariane-5, në korrik; dhe u detyrua të pezullojë operimet e mjetit të saj me ngritje mesatare, Vega-C, pas një sërë dështimesh fluturimi.

Evropa dikur ishte forca dominuese për lëshimin e satelitëve të mëdhenj. Për gati 30 vjet, Ariane-5 ishte një zgjedhje popullore për kompanitë e telekomunikacionit që dëshironin të vendosnin anijen kozmike lart mbi Tokë./ CNA

Lajmet e fundit nga