LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Astronomët bëjnë zbulimin e radhës në Renë e Madhe të Magelanit

29 Nëntor 2023, 17:44, Tech CNA

Astronomët bëjnë zbulimin e radhës në Renë e Madhe

Astronomët që eksplorojnë një galaktikë fqinje kanë gjetur prova të një disku si ata që ndihmojnë në formimin e yjeve dhe planetëve në Rrugën tonë të Qumështit.

Ai u zbulua në Renë e Madhe të Magelanit, që rrethon një yll të ri masiv i cili është ende në rritje në madhësi.

Është hera e parë që një disk i llojit të tij është identifikuar jashtë galaktikës sonë.

Profesorja Anna McLeod, nga Universiteti Durham, tha se ajo "nuk mund t'i besonte" të dhënat që po shihte kur ato u zbuluan nga një teleskop i quajtur Atacama Large Milimeter Array (ALMA).

Këto disqe rrotulluese që rrethojnë yjet e rinj përbëhen nga gaz dhe pluhur. Yjet e mëdhenj si ai në qendër të këtij diskuti formohen shumë më shpejt se yjet me masë të vogël si dielli, por gjithashtu jetojnë shumë më shkurt.

Kjo është vlerësuar të jetë rreth 15 herë më e madhe se masa e diellit./ CNA

Lajmet e fundit nga