LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Platforma e Elon Musk përballet me një hetim historik të BE-së

18 Dhjetor 2023, 17:36, Tech CNA
Platforma e Elon Musk përballet me një hetim historik të
Elon Musk

Platforma e rrjteteve sociale X në pronësi të Elon Musk po hetohet nga BE-ja mbi përpjekjet e saj për të luftuar dezinformimin dhe përmbajtjen e dëmshme.

Platforma e mediave sociale, e njohur më parë si Twitter, është e para që do të hetohet sipas Aktit të Shërbimeve Dixhitale të bllokut.

Ai hyri në fuqi në nëntor 2022 dhe kërkon që kompanitë e mëdha në internet të bëjnë më shumë për të trajtuar përmbajtjen e paligjshme dhe rreziqet e perceptuara të sigurisë.

Hetimi historik për X vjen pasi Musk u përplas me komisionerin evropian Thierry Breton, i cili e paralajmëroi miliarderin të bënte më shumë për të trajtuar dezinformimin rreth luftës Izrael-Hamas.

Breton gjithashtu i shkroi Meta-s, TikTok-ut dhe Google-it për t'u kujtuar atyre detyrimet e tyre sipas aktit dhe secili nënvizoi hapat që po ndërmerrnin për të luftuar lajmet e rreme.

Por vetëm X ka marrë një kërkesë zyrtare për informacion sipas legjislacionit. Kompania tha se do të pajtohej me procesin rregullator.

Hetimi do të shqyrtojë gjithashtu ndryshimin e politikës rreth verifikimit, me shenjat blu të kërkuara dikur të dhëna tani për këdo që paguan një abonim mujor.

Komisioni tha se hetimi do të përfshijë kërkesa të mëtejshme për informacion dhe inspektime.

Nëse X gjendet në shkelje të aktit, mund të përballet me një gjobë deri në 6% të xhiros globale./ CNA

Lajmet e fundit nga