LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Bisedat në "Facebook" dhe "Messenger" do të kodohen automatikisht

7 Dhjetor 2023, 16:02, Tech CNA
Bisedat në "Facebook" dhe "Messenger" do të
Foto ilustruese

Të gjitha bisedat në "Facebook" dhe "Messenger" do të kodohen automatikisht, ka njoftuar kompania mëmë "Meta".

Mesazhet dhe thirrjet e mbrojtura nga enkriptimi nga skaji në fund (E2EE) mund të lexohen vetëm nga dërguesi dhe marrësi.

Ka qenë e mundur të zgjedhësh mesazhet e koduara për vite, por tani do të bëhet pozicioni i paracaktuar.

Kritikët, duke përfshirë qeverinë dhe policinë e Mbretërisë së Bashkuar, pretendojnë se lëvizja në enkriptimin e paracaktuar do ta bëjë më të vështirë zbulimin e abuzimit seksual të fëmijëve në "Messenger".

James Babbage, drejtori i përgjithshëm për kërcënimet në Agjencinë Kombëtare të Krimit, ishte shumë kritik./ CNA

Lajmet e fundit nga