LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Elon Musk planifikon të krijojë një universitet në Teksas

14 Dhjetor 2023, 16:24, Tech CNA
Elon Musk planifikon të krijojë një universitet në Teksas
Elon Musk

Elon Musk po planifikon të krijojë një universitet në Teksas

Universiteti që planifikon të krijojë do të fokusohet në shkencat natyrore, teknologjinë, shkencën inxhinierike dhe matematikën.

Lajmin e ka bërë të ditur Bloomberg. 

Miliarderi dëshiron të krijojë një shkollë fillore dhe të mesme në Austin të Teksasit, e cila do të ndjekë metodologjinë STEM (Shkencë, Teknologji, Inxhinieri dhe Matematikë), një qasje pedagogjike që fokusohet ekskluzivisht në mësimin e lëndëve bazë shkencore, parimet dhe aftësitë teknologjike, inxhinierike dhe matematikore.

Sipas Bloomberg Musk ka vënë 100 milionë dollarë nga paratë e tij për të ngritur dhe funksionuar shkolla.

Më vonë, Musk planifikon të themelojë një universitet “të dedikuar arsimit në nivelet më të larta”, sipas Bloomberg./ CNA

Lajmet e fundit nga