LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kush do të fitojë dhe humbë revolucionin e inteligjencës artificiale?

12 Dhjetor 2023, 18:49, Tech CNA
Kush do të fitojë dhe humbë revolucionin e inteligjencës
Foto ilustruese

Ndërsa inteligjenca artificiale përparon, ajo përbën një kërcënim edhe më të madh për të gjitha llojet e punëtorëve.

Ish-sekretari i Punës Robert Reich paralajmëron se AI nuk do të zhvendosë vetëm vendet e prodhimit, por edhe punëtorët në ekonominë e dijes, shkruan CNBC.

Reich parashikon gjithashtu se AI do të jetë në gjendje të kryejë shumë punë profesionale, të paktën po aq mirë sa njerëzit dhe në mënyrë shumë më efikase, duke çuar në humbje të përhapura të vendeve të punës në të gjithë fuqinë punëtore.

Profesori i ekonomisë në Universitetin e Kolumbisë, Jeffrey Sachs, parashikon se punëtorët do të duhet të përshtaten me aftësitë dhe rolet e reja për të lulëzuar në ekonominë në ndryshim.

Kryeekonomisti i Moody’s Analytics, Mark Zandi paralajmëron kundër reagimit të tepruar ndaj zhvendosjes së mundshme të vendeve të punës të shkaktuar nga AI. 

Sipas ekonomistes Mariana Mazzucato, një profesore në University College London, rritja gjithëpërfshirëse dhe e qëndrueshme është veçanërisht e rëndësishme në kontekstin e AI, pasi këto teknologji kanë potencialin të përkeqësojnë pabarazitë ekzistuese nëse nuk shfrytëzohen me kujdes./ CNA

Lajmet e fundit nga