LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Tesla e Elon Musk tërheq dy milionë makina/ Shkak një defekt

13 Dhjetor 2023, 16:37, Tech CNA
Tesla e Elon Musk tërheq dy milionë makina/ Shkak një defekt
Foto e marrë nga BBC

Tesla po tërheq më shumë se dy milionë makina pasi rregullatori amerikan zbuloi se sistemi i saj i ndihmës së shoferit, Autopilot, ishte pjesërisht me defekt.

Ai pason një hetim dyvjeçar për përplasjet në firmën në pronësi të miliarderit Elon Musk, të cilat ndodhën kur Autopilot ishte në përdorim.

Tërheqja vlen për pothuajse çdo Tesla të shitur në SHBA që kur funksioni Autopilot u lançua në 2015.

Tesla tha se do të dërgonte një përditësim të softuerit "përmes ajrit" për të rregulluar problemin.

Përditësimi ndodh automatikisht.

Autopilot ka për qëllim të ndihmojë me drejtimin, përshpejtimin dhe frenimin por, pavarësisht emrit, makina ende kërkon të dhëna nga shoferi.

Administrata Kombëtare e Sigurisë në Trafikun e Autostradave të SHBA (NHTSA) tha se tërheqja ishte për shkak të një problemi me sistemin e monitorimit të shoferit të Autopilotit./ CNA

Lajmet e fundit nga