LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Problem me "airbag"-ët/ "Toyota" tërheq 1.12 milionë automjete

21 Dhjetor 2023, 16:30, Tech CNA
Problem me "airbag"-ët/ "Toyota" tërheq 1.12
Toyota Hybrid

"Toyota" do të tërheqë 1.12 milionë automjete në mbarë botën për shkak të një defekti që ka prekur "airbag"-ët e tyre.

Tërheqja mbulon automjetet e vitit 2020 deri në 2022, duke përfshirë Avalon, Camry, Corolla, RAV4, Lexus ES250, ES300H, ES350, RX350 Highlander dhe Sienna Hybrid dhe mund të rezultojë në mosfunksionimin e sensorëve të Sistemit të Klasifikimit të Pasagjerëve (OCS).

Një qark i shkurtër në sensorët e këtyre modeleve mund të bëjë që "airbag"-ët e tyre të mos hapen siç janë projektuar.

"Toyota" dhe "Lexus", një markë në pronësi të Toyota Motor Corporation, do të inspektojnë sensorët OCS dhe do t'i zëvendësojnë nëse është e nevojshme pa kosto për pronarët./ CNA

Lajmet e fundit nga