LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Inteligjenca Artificiale mund të parashikojë edhe vdekjen

21 Dhjetor 2023, 19:59, Tech CNA
Inteligjenca Artificiale mund të parashikojë edhe vdekjen
Shkronjat e AI (Inteligjencës Artificiale)

Inteligjenca artificiale e zhvilluar për të modeluar gjuhën e shkruar tani mund të përdoret për të parashikuar ngjarjet në jetën e njerëzve. 

Hulumtimet nga Universiteti i Kopenhagës në Danimarkë dhe Universiteti Verilindor në Boston tregojnë se nëse përdorni sasi të mëdha të dhënash për jetën e njerëzve dhe trajnoni të ashtuquajturat "modele transformatorësh" si ChatGPT që përdoren për të përpunuar gjuhën, ata mund t'i organizojnë sistematikisht të dhënat dhe parashikojnë se çfarë do të ndodhë në jetën e një personi dhe madje vlerësojnë kohën e vdekjes.

Në një artikull të ri shkencor të botuar në revistën prestigjioze Nature Computational Science të titulluar "Përdorimi i sekuencave të ngjarjeve të jetës për të parashikuar jetët njerëzore", ekipi analizoi të dhënat shëndetësore dhe lidhjen me tregun e punës për gjashtë milionë danezë në një model të quajtur "life2vec". Ata e arritën këtë duke u mbështetur në një bazë të dhënash gjithëpërfshirëse të regjistrit që ka qenë i disponueshëm në Danimarkë për disa vite. 

Pasi modeli u trajnua në një fazë fillestare, duke mësuar modelet në të dhëna, u tregua se ishte më i mirë se rrjetet e tjera nervore të avancuara dhe parashikonte rezultate të tilla si koha e vdekjes me saktësi të lartë./ CNA

Lajmet e fundit nga