LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Zbulon studimi/ Ngrënia e mëngjesit dhe e darkës herët mund të zvogëlojë rrezikun e kësaj sëmundje

14 Dhjetor 2023, 18:42, Sociale CNA
Zbulon studimi/ Ngrënia e mëngjesit dhe e darkës herët mund
Foto ilustruese

Një studim i Institutit Spanjoll për Shëndetin Global të Barcelonës (ISGlobal), në bashkëpunim me qendrat franceze, thekson se ngrënia e mëngjesit dhe e darkës herët lidhet me një rrezik më të ulët të vuajtjes nga sëmundjet kardiovaskulare.

Hulumtimi bazohet në një kampion prej më shumë se 100,000 pjesëmarrësish që u monitoruan midis 2009 dhe 2022, siç raportohet nga ISGlobal, një qendër e promovuar nga Fondacioni " la Caixa".

Në studim kanë marrë pjesë edhe qendrat franceze: Instituti i Kërkimeve Bujqësore INRAE , Instituti i Shëndetit dhe Mjekësisë Inserm dhe universiteti Sorbonne Paris Nord. Rezultatet e studimit, të publikuara në Nature Communications, theksojnë rëndësinë e kohës dhe ritmit të vakteve ditore në reduktimin e rrezikut të sëmundjeve kardiovaskulare.

Studiuesit kanë vërejtur se shtyrja e vaktit të parë të ditës, veçanërisht nëse mëngjesi hiqet , lidhet me një rritje prej 6% të rrezikut kardiovaskular për çdo orë. e vonesës. Ngrënia e darkës vonë, pas orës 21:00, shoqërohet me një rritje prej 28% të rrezikut të sëmundjeve cerebrovaskulare (si goditjet në tru) krahasuar me ata që hanë darkë para orës 20:00, veçanërisht te femrat. 

Megjithëse këto rezultate duhet të vërtetohen në grupe të tjera dhe me studime shtesë, ato tashmë tregojnë potencialin që adoptimi i disa zakoneve të të ngrënit mund të ketë për të reduktuar rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare./ CNA

Lajmet e fundit nga