LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Sociologu: Telefonatat për dyshekë, jorganë, orendi shtepiake "bezdi sociale"

14 Dhjetor 2023, 17:23, Sociale CNA
Sociologu: Telefonatat për dyshekë, jorganë, orendi shtepiake
Foto ilustruese

Telefonatat për dyshekë, jorganë, orendi shtepiake janë kthyer në një bezdi sociale.

Kështu shprehet sociologu Gëzim Tushi.

Përmes një postimi në rrjetet sociale ai thotë se nuk ka ditë të mos ketë telefonata për dyshekë, jorganë, orendi shtepiake.

“TELEFONATAT E PËRDITSHME TË REKLAMAVE... Nuk jam kundër REKLAMAVE dhe MARKETINGUT. Ato janë instrumenta të ekonomisë së tregut. Por gjërat kanë masën e duhur. Por nuk ka ditë të mos kem telefonata për dyshekë, jorganë, orendi shtepiake. Këto ndërhyrje të PËRDITSHME Janë shtuar deri në nivelin e "BEZDISË SOCIALE". Kompani e Njerëz që çdo ditë janë "DUKE na GJUAJTUR si KONSUMATORË", duke na BOMBARDUAR me MESAZHE TELEFONIKE, me synimin për ta kontrolluar dhe bërë me cdo kusht njeriun një homoo Economicus, KONSUMATOR të produkteve që reklamojnë. Ka të drejtë sociologu Jean Ziegler që thotë se "njerëzit e reklamave janë bërë "DINAKË"...”, shkruan ai në rrjetet sociale./ CNA

Lajmet e fundit nga