LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

I kruheshin sytë/ Mjekët i nxjerrin një gruaje 60 krimba të gjallë

8 Dhjetor 2023, 08:30, Sociale CNA
I kruheshin sytë/ Mjekët i nxjerrin një gruaje 60 krimba të
Foto ilustruese

"Mjekët kanë nxjerrë më shumë se 60 krimba të gjallë nga sytë e një pacienteje pasi ajo u ankua se i kruheshin", raporton "The Sun".

Mjekët që hoqën parazitët arritën në përfundimin se në sytë e pacientes ishte një lloj krimbi i rrumbullakët, Filarioidea.

I kruheshin sytë/ Mjekët i nxjerrin një gruaje 60 krimba të

Ata krimba zakonisht kalohen përmes pickimit të mizave, por gruaja besonte se i kapi nga larvat e maceve ose qenve të infektuar.

Disa lloje të krimbave të rrumbullakët që jetojnë në sy dihet se shkaktojnë verbëri, por ato gjenden më shpesh në Afrikë dhe jo në Kinë.

Mjekët i kanë thënë që të kthehej për kontroll në rast se do të mbetej ndonjë krimb apo larvë.

Në një rast tjetër, një grua amerikane tërhoqi 14 krimba nga syri i saj./ CNA

Lajmet e fundit nga