LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Pse gatuajmë më shumë në dimër?/ Çfarë tregon studimi

27 Nëntor 2023, 12:08, Lifestyle CNA
Pse gatuajmë më shumë në dimër?/ Çfarë
Foto ilustruese

Një studim i ri me 2000 të rritur zbuloi se njerëzit priren të kalojnë më shumë kohë në kuzhinë duke gatuar gjatë dimrit dhe veçanërisht midis dhjetorit dhe shkurtit. Studimi, i cili përdori pjesëmarrës që janë mësuar të gatuajnë në shtëpi, zbuloi se këta njerëz shpenzonin mesatarisht 30% më shumë kohë duke gatuar në dimër sesa në verë.

Më konkretisht, është vlerësuar se gjatë kësaj periudhe kohore pritet të shpenzojnë mesatarisht 72 orë në përgatitjen e vakteve, krahasuar me 55 orë gjatë muajve të verës. I njëjti sondazh zbuloi gjithashtu se 40% shpenzojnë më shumë kohë duke gatuar në muajt më të ftohtë se në çdo kohë tjetër të vitit në përgjithësi.

Në këtë periudhë të vitit, ka një oreks të shtuar për eksperimente në kuzhinë, prandaj, u zbulua se 39% përdorin më shumë pajisje se kurrë më parë në përpjekjet e tyre kulinare.

Arsyet e mundshme që shpjegojnë këtë tendencë për të gatuar më shumë në dimër janë, sipas studiuesve, dëshira për pjata më të shijshme dhe ngushëlluese (65%), dëshira e njerëzve për të marrë një ndjenjë rehatie dhe ngrohtësie nga ushqimi në shtëpi (42%) por edhe fakti që kuzhina priret të jetë dhoma më e ngrohtë në shtëpi në këtë periudhë të vitit (32%).

Ky faktor i fundit doli të ishte veçanërisht i rëndësishëm për njerëzit, me 51% të shqetësuar për ndikimin që kjo kohë shtesë në kuzhinë ka në faturat e shtëpisë, me 79% në kërkim të recetave më efikase në energji . 40% deklaruan hapur synimin e tyre për të reduktuar përdorimin e energjisë gjatë gatimit, me një në pesë tashmë që kërkon metoda gatimi që kursejnë energji dhe para.

Kuzhinierja Michelin Poppy O'Toole, e famshme në TikTok për recetat e saj me efikasitet të energjisë, tha: "Dimri është një nga stinët e mia të preferuara për pasurinë e recetave të cilat të gjithë mund t'i krijoni dhe t'i shijoni. Kur moti bëhet më i ftohtë dhe ditët bëhen më të shkurtra, ka mënyrë më të mirë për të kaluar kohën tuaj të lirë sesa të gatuani pjatat tuaja të preferuara të dimrit? Këto pjata mund të kërkojnë më shumë kohë dhe energji për t'u përgatitur, por mua më pëlqen të hedh poshtë këtë mit dhe të tregoj se nuk duhet të jetë kështu."/ CNA

Lajmet e fundit nga