LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Shqipëria del e 8-ta në Eurovizionin për fëmijë/ Performanca e zjarrtë e Viola Gjyzelit

26 Nëntor 2023, 20:20, Lifestyle CNA

Shqipëria del e 8-ta në Eurovizionin për fëmijë/

Këtë të dielë u mbajt edicioni i 21-të i Festivalit Evropian të Këngës për Fëmijë në Nice të Francës. 

Në këtë edicion Shqipëria u përfaqësua nga Viola Gjyzeli me këngën “Bota ime” dhe doli në vendin e tetë.

Viola Gjyzeli bëri krenare shqiptarët me performancën e zjarrtë në skenën e Junior Eurovizion 2023.

Festivali Evropian i Këngës për Fëmijë u fitua nga francezja Zoe Clauzure me këngën "Cœur", duke i sjellë sërish triumfin Francës.

Vendin e dytë e mban Spanja me këngën “Loviu” të Sandra Valeros dhe vendin e tretë Armenia me “Do it my ëay” të Yan Girls.

E fundit në këtë edicion u rendit Irlanda me këngën “Aisling” të Jessica McKean.

Gjashtëmbëdhjetë vende morën pjesë në garë, ku Estonia mori pjesë për herë të parë dhe Gjermania u kthye pas mungesës së saj në edicionin e mëparshëm, ndërsa Kazakistani dhe Serbia nuk morën pjesë.

Gjermania mori rezultatin më të mirë deri më sot dhe Shqipëria rezultatin e dytë më të mirë./ CNA

Shqipëria del e 8-ta në Eurovizionin për fëmijë/

Lajmet e fundit nga