LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E thonë amerikanët/ Ky është faktori numër 1 për të jetuar një jetë të përmbushur 

3 Dhjetor 2023, 20:04, Sociale CNA

E thonë amerikanët/ Ky është faktori numër 1 për

Të kesh një punë që të pëlqen jo vetëm që mund ta bëjë më të lehtë jetën e përditshme, por gjithashtu duket se përmirëson kënaqësinë e përgjithshme të jetës, raporton CNBC.

Amerikanët thonë se të kesh një karrierë që të pëlqen është faktori më i rëndësishëm për të jetuar një jetë të përmbushur, sipas një studimi të ri nga Peë Research . Mbi 70% e të anketuarve thonë se të kesh një punë ose karrierë që ata gëzojnë është një faktor jashtëzakonisht i rëndësishëm për të jetuar një jetë të përmbushur. Vetëm 24% e njerëzve thanë se të kesh shumë para është po aq e rëndësishme.

Megjithatë, paratë mund ta bëjnë më të lehtë për ju që të merrni gjërat që përfundimisht ju sjellin përmbushje, dhe 49% e amerikanëve pajtohen që të kesh shumë para është “disi e rëndësishme” për të jetuar një jetë të përmbushur.

Shumica e amerikanëve thonë se duhet të fitojnë të paktën 100,000 dollarë në vit vetëm për t’u ndjerë rehat, sipas anketës më të fundit të CNBC Your Money Survey.

Por në fund të ditës, njerëzit duket se shohin më shumë vlerë në kalimin e kohës duke bërë gjërat që u pëlqejnë me njerëzit që duan./ CNA

Lajmet e fundit nga