LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Çfarë thonë thonjtë për shëndetin tonë?

29 Nëntor 2023, 22:27, Sociale CNA

Çfarë thonë thonjtë për shëndetin tonë?

Shumë gjendje, autoimune apo sëmundje dërgojnë shenjat e tyre paralajmëruese në trupin tonë, derisa arrijnë në një pikë ku na shkaktojnë keqfunksionim. 

Thonjtë tanë duket se i përkasin kësaj kategorie shenjash paralajmëruese, pasi shumë shpesh mund të ndryshojnë ngjyrën, formën apo strukturën, e cila vjen si pasojë e ndonjë problemi shëndetësor që na shqetëson, edhe nëse nuk jemi të vetëdijshëm për këtë.

Disa modele jonormale të thonjve mund të tregojnë probleme shëndetësore, të tilla si mungesa e vitaminave dhe gjendje kronike. Shpesh, sigurisht, problemet e thonjve janë për shkak të lëndimit ose ekspozimit të tepërt ndaj lagështirës. Thonjtë e shëndetshëm konsiderohen të jenë të lëmuar dhe pa njollë, por nëse ka diçka që nuk shkon me strukturën dhe ngjyrën tuaj, ky udhëzues mund t'ju ndihmojë të gjeni zgjidhjen.

Thonjtë e verdhë  zakonisht shkaktohen nga një nga dy faktorët: një infeksion ose një reagim nga një produkt që po përdorni, siç është manikyri. Në raste të rralla, ngjyra e verdhë mund të jetë shenjë e një problemi më të madh, si sëmundje të tiroides, psoriasis apo diabeti, por do të shoqërohet me shumë simptoma të tjera.

Nëse vëreni vija të zeza  mund të jenë një shenjë e një problemi themelor, duke përfshirë psoriazën, endokarditin ose melanomën e thonjve. 

Njollat ??e bardha në thonjtë janë gjithashtu një fenomen shumë i zakonshëm , të cilat zakonisht shfaqen për herë të parë që në fëmijëri dhe mund të tregojnë mungesë zinku, reaksion alergjik ose ndonjë dëmtim të thoit./ CNA

Lajmet e fundit nga